Ekonomi

AB, nakit ödemelere 10.000 avro limiti getirecek

AB Konseyi, üye ülkelerin kara para aklama ve terörün finansmanını önlemek için mali sisteme katı kurallar getirecek yeni düzenleme üzerinde müzakerelerde anlaştığını duyurdu. Buna göre, mevcut düzenleyici çerçevenin kapsamı genişletilecek ve boşluklar kapatılacaktır.

AB ülkelerinde 10 bin avroyu aşan nakit ödemeler yasaklanacak. Üye ülkeler, nakit ödemeler için 10 bin avronun altında bir limit uygulayabilecek. Kuyumcular aracılığıyla kara para aklama daha da zorlaştırılacak.

AB, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile ilgili kurallarını tüm kripto şubesini kapsayacak şekilde genişletebilecek.

Kripto varlıkların alım satımı yapılırken kimliklerin gizlenmesi daha da zor hale getirilecek. Kripto servis sağlayıcıları, bin avrodan fazla işlem yapan müşteriler için durum tespiti yapmak zorunda kalacak.

Kara paranın aklanmasının önlenmesine yönelik uluslararası standardı belirleyen Mali Eylem Misyonu Gücü (FATF) tarafından listelenen üçüncü ülkeler de AB tarafından listelenecek. Bu çerçevede, FATF listelerini yansıtan AB kara ve gri listeleri oluşturulacaktır.

Bu aşamadan sonra söz konusu düzenlemeye son şeklini vermek için AB Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakereler yürütülecek.

Her iki kurum ortak bir yasal metin üzerinde anlaştıktan sonra yönetmelik resmi olarak onaylanacak ve yürürlüğe girecek. Şu anda, AB’nin nakit ödemeler konusunda herhangi bir kısıtlaması yoktur. Ancak birçok üye ülke kendi sınırlarını belirliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu