İş

ABD hisse senedi vadeli işlemleri ekonomik veriler öncesinde yükselişe geçti

ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri, yatırımcıların bir dizi ekonomik veri açıklamasını ve Federal Rezerv’in Haziran ayı politika toplantı tutanaklarını beklemesiyle bugün hafif bir artış kaydetti. Hisse senedi piyasası bugün erken kapanacak ve Perşembe günü ABD Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalı kalacak, bu da bu hafta daha düşük işlem hacimlerine yol açacak.

Yatırımcılar özellikle piyasa açılmadan önce beklenen ADP Ulusal İstihdam ve haftalık işsizlik başvurularını içeren istihdam raporuna odaklanmış durumda. Bu raporlar, Mayıs ayında ABD’de iş ilanlarında ve işten çıkarmalarda artışa işaret eden son verileri takip ediyor. Piyasa ayrıca Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerini de bekliyor.

Şu anda piyasa katılımcıları, LSEG’in FedWatch aracına göre, Eylül ayında faiz indirimi olasılığını %65 olarak fiyatlıyor ve yıl sonuna kadar iki faiz indirimi bekliyor.

Piyasa açılışı sonrasında fabrika siparişleri ve hizmet PMI verileri ile Fed’in Haziran ayı toplantı tutanakları bugün TSİ 14:00’te açıklanacak. New York Fed Başkanı John Williams’ın da gün içinde bir konuşma yapması bekleniyor.

Nasdaq ve S&P 500, Tesla ve diğer büyük sermayeli hisse senetlerindeki kazançların desteğiyle Salı günü rekor seviyelerden kapandı. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell dezenflasyonist eğilimi kabul etti ancak faiz indirimlerini değerlendirmeden önce daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Piyasa öncesi işlemlerde Tesla hisseleri, şirketin ikinci çeyrek araç teslimatlarında beklenenden daha küçük bir düşüş bildirmesinin ardından %2,7 yükseldi ve Ocak ayından bu yana en yüksek hisse senedi fiyatına ulaştı. Buna karşılık, Nvidia hisseleri, diğer yarı iletken hisselerindeki istikrara rağmen, yapay zeka çip liderinin 2023’ten bu yana önemli kazanımlardan sonra dalgalanma yaşamasıyla %1,4 düştü.

S&P 500, 2024’ün ilk yarısında, çoğunlukla yüksek ivmeli teknolojiyle ilgili hisse senetlerinin etkisiyle %15’in üzerinde artış gösterdi. Bununla birlikte, endeksin eşit ağırlıklı versiyonunda yalnızca %5’lik bir artış görüldü ve bu da farklı sektörler arasında piyasa gücünde bir eşitsizlik olduğunu gösteriyor.

Sabah 4:59’daki erken işlemlerde Dow e-minis 40 puan ya da %0,1, S&P 500 e-minis 0,75 puan ya da %0,01 ve Nasdaq 100 e-minis 11,5 puan ya da %0,06 artış gösterdi.

Piyasa öncesi hareketlilikte hareket eden diğer hisse senetleri arasında Paramount Global, National Amusements’ın medya şirketindeki kontrol hissesini Skydance Media’ya satması için bir ön anlaşma haberinin ardından% 6,5’lik bir sıçrama gördü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu