Ekonomi

ABD Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

ABD Merkez Bankası (Fed)Beklentiler doğrultusunda politika faizi 25 baz puan artarak yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkarak 22 yılın en yüksek seviyesi oldu.

Fed’den yapılan açıklamada, faiz artırım kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyonu yakalamayı hedeflediği vurgulanarak, bu hedefleri desteklemek için federal fonlama oranının yüzde 5,25-5,50 aralığına çıkarılmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, son göstergelerin ekonomik aktivitenin ılımlı bir hızda genişlediğine işaret ettiği belirtilirken, istihdam artışlarının son aylarda güçlü olduğu, işsizlik oranının düşük seyrettiği ancak enflasyonun yüksek kaldığı ifade edildi.

ABD bankacılık sisteminin sağlam ve sağlam olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ” Hanehalkları ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarının ekonomik aktivite, işe alım ve enflasyon üzerinde baskı oluşturması muhtemeldir.söylendi.

Açıklamada, bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğu belirtilirken, FOMC’nin enflasyon risklerine karşı son derece temkinli olmaya devam ettiği belirtildi.

Kurul’un ek bilgileri ve para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceği vurgulanarak, enflasyonu zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının boyutu belirlenirken, para politikasındaki kümülatif sıkılaştırmanın etkisindeki gecikmeler para politikasının ekonomik aktivite ve enflasyon ile ekonomik ve finansal gelişmeler üzerindeki etkisi.

Açıklamada, Kurul’un enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmede kararlı olduğu vurgulandı.

Faiz oranı 2001’den beri en yüksek aralıkta

ABD’de yaşanan yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz oranlarını artırmaya başlayan Fed, yaptığı toplantıda 2018’den bu yana ilk kez 25 baz puanlık faiz artışı kararı aldı. Mart 2022’de.

Geçen yıl Mayıs toplantısında 50 baz puanla 2000 yılından bu yana en hızlı faiz artırımını gerçekleştiren Fed, Haziran toplantısında 75 baz puanla 1994 yılından bu yana en güçlü faiz artırımını gerçekleştirmiş ve Temmuz ayında politika faizini aynı oranda artırmıştır. Eylül ve Kasım toplantıları.

Geçen yıl üst üste 4 toplantıda faiz oranlarını 75 puan artıran Fed, geçen yılın son toplantısında yeniden 50 baz puan artırarak faiz artış hızını yavaşlatmaya başladı.

Banka, 2023 yılının ilk toplantısında faiz artış hızını 25 puan artırarak yavaşlatmaya devam etti. Fed ayrıca Mart ve Mayıs aylarında yaptığı toplantılarda faiz oranlarını 25 puan artırmıştır.

Haziran ayındaki toplantısında 15 ay sonra ilk kez politika faizini sabit tutan Fed, faiz oranını yüzde 5-5,25 aralığında bıraktı.

Fed bu ay yaptığı artışla politika faizini 2001’den bu yana kaydettiği en yüksek aralığa çıkardı.

Geçen yıl Mart ayından bu yana 11’inci faiz artırımını gerçekleştiren Banka, toplamda 525 puanlık faiz artırımına gitti.

ABD’de enflasyon, geçen yıl Haziran ayında yıllık bazda yüzde 9 ile 1981’den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra en son Haziran ayında yüzde 3 olarak kaydedildi.

foca-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu