Ekonomi

AstraZeneca, Maryland tesisine 300 milyon dolar yatırım yapıyor

WILMINGTON, Del. – Küresel biyofarmasötik şirketi AstraZeneca, hücre terapisi araştırma ve üretim yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan Rockville, Maryland’deki yeni bir tesise 300 milyon dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Tesis, kritik kanser denemeleri için T hücresi tedavileri üretmeye odaklanacak ve 150’den fazla yüksek vasıflı iş yaratması bekleniyor.

Gelişen bir yaşam bilimleri koridorunda ve birçok üniversiteye yakın bir konumda yer alan yeni tesis, bölgenin çeşitli yetenek havuzundan faydalanacak. Maryland Valisi Wes Moore, yatırımın eyaletin inovasyon hedefleriyle uyumunu ve Maryland’in yaşam bilimleri sektöründeki liderliğini sürdürmeye olan katkısını vurgulayarak AstraZeneca’nın kararlılığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rockville tesisi, AstraZeneca’nın 16 ülkede yaklaşık 30 tesisi kapsayan kapsamlı küresel üretim ve tedarik ağının bir parçası olacak. Şirketin ABD operasyonlarında 2.600’den fazla tam zamanlı çalışan istihdam ediliyor ve her yıl 9 milyar dozdan fazla ilaç üretiliyor.

AstraZeneca’nın hücre terapisi portföyü, kanserle daha etkili bir şekilde savaşmak için bağışıklık sisteminin T hücrelerini güçlendirmeye odaklanıyor. Hepatoselüler karsinom için AZD5851 ve katı tümörler için AZD6422 dahil olmak üzere geliştirilmekte olan çeşitli CAR-T terapilerini içerir. Ek olarak AstraZeneca, yan kuruluşu Neogen Therapeutics aracılığıyla katı tümörler için yeni T hücresi reseptör terapileri (TCR-T’ler) üzerinde çalışıyor.

Rockville tesisine yapılan yatırım, AstraZeneca’nın yeni nesil hücre terapisine liderlik etme ve onkoloji hücre tedavisi portföyünü genişletmeye yönelik daha geniş stratejisinin bir parçası. Bu çaba, Quell Therapeutics, AbelZeta ve Cellectis gibi şirketlerle işbirliklerini ve Neogene Therapeutics’in satın alınmasını içeriyor.

Bu makaledeki bilgiler bir basın bültenine dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberatakum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu