Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Bolat’ın “indirim çağrısına” iş dünyasından destek artıyor

ENES DURAN/ MEHMET KADİR KILINÇ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yaptığı “indirim çağrısına” ticaret ve sanayi odalarından perakendecilere, zincir marketlerden farklı sektörlere destek artıyor.

Bolat’ın 5 Ekim’de Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde marketlerde büyük indirim kampanyası beklediklerini açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Ekim’deki kabine toplantısının ardından başta zincir marketler olmak üzere tüm esnaf ve işletmelerin mücadeleye destek vereceğini duyurdu. Yapacakları indirimlerle enflasyona ve hayat pahalılığına karşı. Vermek için bir davet yapmıştı

Bu davetlerin ardından iş dünyasından kampanyaya katılım hızla arttı.

Oda ve borsalardan tam destek

Kampanyaya en ağır desteği veren kurumlar arasında odalar ve borsalar yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, “İstanbul iş dünyamızın en büyük meslek kuruluşu olan İTO’ya üye olan tüm üretici ve tüccarlarımızı en azından yıl sonuna kadar fiyatlarını artırmamaya ve fiyatlarını artırmamaya davet ediyorum. İmkanı olanlara indirim yapmak.” diyerek desteğini duyurdu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, başlatılan kampanyanın enflasyonla mücadele açısından yerinde olduğunu belirterek, İSO olarak sanayicilere imkanları ölçüsünde bu kampanyaya destek vermeleri çağrısında bulundu.

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz da indirim davetini pekiştirerek, “Kar marjlarımızı gözden geçirip mümkün olan maksimum indirimi yapmalıyız.” söz konusu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, büyüme, yatırımlar, finansman maliyetleri ve gelir dağılımı gibi birçok temel makroekonomik değişkeni olumsuz etkileyen enflasyonla mücadelenin günümüzün en temel sorunlarından biri olduğunu belirterek, tüm kesimlerin Bu sorunun kısa sürede çözülmesi için toplumun kararlı bir duruş sergilemesi gerekiyor. . Baran, “Bu süreçte başta piyasalar olmak üzere tüm üyelerimizi yapacakları indirimlerle enflasyonla ve hayat pahalılığıyla mücadeleye destek olmaya davet ediyorum.” diyerek Oda üyeleri başta olmak üzere tüm birimlere davetini yaptı. Diyerek bunu yaptı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, indirim kampanyasına destek verdiklerini belirterek, “Üyelerimizin bu konuda çok hassas ve özverili bir yaklaşımı var. Üstün yararına olduğunu düşündüğümüz her konuda sorumluluk alıyoruz. Vatanımız ve milletimiz.” değerlendirmesini yaptı.

İş dünyası destek verdi

Bu dönemde kampanyaya iş dünyasının çatı kuruluşları da yoğun katılım gösterdi. Özellikle sivil toplum kuruluşlarının liderleri asıl kısmını davet etti.

Dış Ekonomik Çıkarlar Konseyi (DEİK) Lideri Nail Olpak, kampanyanın başladığı günlere ilişkin yaptığı açıklamada, “İş dünyası olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Ticaret Bakanımızın, kampanya kapsamında reel sektöre yönelik indirim çağrısını destekliyoruz.” Enflasyonla mücadele kapsamında hem ülkemizdeki hem de küresel ekonomik piyasalardaki gelişmeler doğrultusunda yürütülmektedir.” .” sözlerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe de 115 bin ihracatçıyla kampanyaya gönülden destek verdiklerini belirterek, ihracatın yanı sıra iç pazarda da çalışan firmaların kampanyaya indirimlerle destek vereceğini söyledi.

Perakendecilerden kooperatiflere takviye açıklamaları

Kampanyaya perakendecilerden kooperatiflere kadar farklı kesimlerden de destek geldi. Bazı departmanlar fiyatlarını yıl sonuna kadar sabit tutma kararı alırken, bazıları da bu davete fiyat indirimleriyle karşılık verdi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri (Tarım Kredi), gıdadan temizlik malzemelerine kadar birçok ürünün fiyatlarında indirim yaptığını duyurdu.

Tarım Kredi, marketlerdeki mevcut indirim kampanyalarının yanı sıra süt, peynir, pirinç, nohut, mercimek, ayçiçek yağı, salça, çay, un ve deterjan, sabun, kağıt peçete ve kağıt havlu gibi temel ihtiyaç ürünlerini de kampanya kapsamında sunuyor. Yeni kampanya kapsamında 16 Ekim’de start verildi. gibi temizlik ürünlerinde yüzde 50’ye varan indirimler yaşandığını kaydetti.

Ankara Perakendeciler Derneği (Ankara PERDER) fiyat sabitleme yoluna gitti. Dernek Başkanı Ramazan Gülhan, ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini belirterek, mevcut kampanyaların dışında tüketim malları, temizlik ürünleri ve mutfak eşyaları gibi ürünlerde yıl sonuna kadar fiyatlarını sabitleştirme kararı aldıklarını açıkladı.

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Lideri Alp Başkanı Özpamukçu, davete uyduklarını ve uymaya devam edeceklerini belirtti.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Lideri Ömer Düzgün de yerel zincirlerin mevcut ekonomik koşullar altında vatandaşın bütçesine destek olmak için çalışmalarını sürdüreceğini söyleyerek kampanyaya destek verdi.

Mobilyacıdan restoranlara kadar sektörler de dahil edildi

Gün geçtikçe kampanya iş dünyasının farklı şubelerine ve çeşitli kuruluşlarına yayıldı.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, şubenin çatı kuruluşu olarak yıl sonuna kadar tüm kategorilerdeki mobilya perakende fiyatlarında artış yapmayacaklarını belirtti.

Tüm Restoranlar ve Turizm Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl de bizi yıl sonuna kadar yeme-içme sektörünü artırmamaya davet etti.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde enflasyonla mücadele kapsamında düzenlenen indirim kampanyasına üyelerinin destek verdiğini belirtti.

Zincir marketler kampanyaya katıldı

İndirim kampanyasına zincir marketler de destek açıklamalarıyla katıldı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, 60 bin üye mağazanın bu kampanyaya katılmasını istedi.

Türkiye’nin en çok şubesine sahip zincir marketler de çeşitli ürün kategorilerinde düzenli indirimlerle tüketicileri ve tüm kurumları enflasyonla mücadelede desteklemeye devam edeceklerini duyurdu.

Kampanyanın yıl sonuna kadar yeni iştiraklerle devam etmesi bekleniyor.

golbasi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu