Ekonomi

Depremzedelere yardım için devlet madalya teşviki

Levent AKBAY

Cumhurbaşkanı’nın deprem, sel gibi afetlerin önlenmesi ve zararların giderilmesinde üstün katkıları bulunan yerli ve yabancı kişilere madalya ve nişan verilmesi önerisi TBMM gündeminde.

“İstiklal Madalyası Verilenlere Şeref Aylığı Bağlanması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” uyarınca, üstün performans gösteren vatandaşlara “Devlet Üstün Mukavemet Madalyası” verilmektedir. hizmetler bu kapsamda yer alır ve yabancılara “Üstün Kurban Nişanı” verilir. ‘ verilmiş olacak.

Kanunun 5. unsuruna ilişkin olarak; “Devlet Üstün Feda Madalyası, deprem, yangın, sel ve tehlikeli afetlerin meydana gelmesini önlemek veya bunlarla mücadele etmek için gösterdiği çaba veya katkılarla üstün özveri, özveri, başarı ve yararlılık gösteren Türk vatandaşlarına verilmesi öngörülmektedir. salgınlar.” .

Kanunun 6. unsuru ile ilgili olarak birebir formda; “Cumhurbaşkanı kararı ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın teveccühü ile yaptığı çalışmalarla veya topluma katkılarıyla üstün bir özveri, özveri, başarı ve faydalılık gösteren Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, deprem, yangın, sel ve tehlikeli salgın hastalık gibi afetlerin önlenmesi veya bunlarla mücadele edilmesinden kaynaklanan zararların giderilmesi, “Kurban Nişanı verilmesi öngörülmektedir”.

2933 sayılı Madalya ve Nişanlar Kanununa göre Devlet Madalyaları; Devlet Liyakat Madalyası, Devlet Onur Madalyası, Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Devlet Savaş Madalyası’ndan oluşuyordu.

Son değişiklikle birlikte bu madalyalara ek olarak Devlet Üstün Fedakarlık Madalyası da verilecek. Önceleri madalya ve nişanlar, ilgili bakanın teklifi veya teklifi olmaksızın, genellikle Bakanlar Kurulu Başkanı’nın onayından sonra veriliyordu. Şimdi Cumhurbaşkanı kararıyla veriliyor.

Yabancı vatandaşlara verilen madalyalar Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’ndan oluşuyordu. Son kanun değişikliği ile bunlara Üstün Kurban Nişanı da eklenecek. Altın, metal üzeri altın kaplama ve metal üzeri gümüş kaplama olan madalya ve nişanların yanı sıra hak edenlere rozet ve sertifika verilir.

Madalya ve rozetler nasıl verilir?

Madalya ve nişanlar, hak sahibine sertifikası ve rozeti ile birlikte Cumhurbaşkanı veya Başkanın görevlendireceği bir kişi tarafından düzenlenen törenle, çocuk yoksa erkek veya kız çocuklarına takdim edilir, değilse annesine, anne değilse annesine. karısına verilir.

Nasıl miras alır?

Hak edenin ölümü halinde, madalya ve nişanlar mirasçılarından birine, büyükten başlayarak çocuklarına, çocukları yoksa babaya, o varsa anasına çocuğu yoksa, ana ile babanın boşanmış olması halinde çocuğun velayetini elinde bulunduran kişiye, ana ve babanın yokluğunda eşe, eşe. Yokluğunda Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kanuni mirasçılarına intikal eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu