Haber

e-Power teknolojisine sahip Nissan modelleri Türkiye yollarına çıktı

Nissan, e-Power teknolojisine sahip Qashqai ve Yeni X-Trail modellerini Sapanca’da gerçekleştirilen etkinlikte tanıtırken, tamamen elektrikli Ariya da basınla buluştu.

Daha duyarlı, daha verimli ve sessiz bir sürüş için farklı bir elektrikli güç aktarma sistemi oluşturan e-Power, dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan benzinli motorun jeneratör görevi görmesiyle desteklenen bir elektrikli sürüş deneyimi sunuyor.

Nissan’a özel ve şirketin Intelligent Mobility stratejisinin kıymetli bir bileşeni olan e-Power sistemi, daha evvel Opel Ampera modeliyle karşımıza çıkan sistemin daha gelişmiş hali olarak nitelendirilebilir.

Yeni sistemde elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması ve münasebetiyle şoförün taleplerine anlık ve doğrusal reaksiyon göstermesi bilinen hibrit sistemlere nazaran farklılık yaratıyor. Nissan e-Power ile dışarıdan şarj etmeye gerek kalmadan uzun bir menzil sunabiliyor.

Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nissan Türkiye Genel Müdürü Charbel Abi Ghanem; “Benzersiz e-POWER teknolojimizi ve bu teknolojiye sahip yeni modellerimiz Qashqai e-Power ile tamamen yeni X-Trail’i tüketicilerin beğenisine sunarak Türkiye’de “Elektriğin Yeni Yolculuğu”nu başlatıyoruz. Nissan’a özgü e-POWER teknolojimize güveniyoruz. Dışarıdan şarj etmeye gerek kalmayan kablosuz elektrikli modelimiz e-POWER ile pazarın ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir değer yarattığımız için gururluyuz. Türkiye’de 180 bin üzeri satış ile son 10 yılın en çok satan SUV markasıyız. Yarattığı güçlü algı ve DNA’sına sadık kalarak müşterilerimizin beklenti ve gereksinimlerini karşılayacak modellerimiz ile marka bağlılığımızı artırarak devam edeceğiz. Toplam pazara baktığımızda 6. büyük otomotiv pazarı Türkiye. Bu da Türkiye pazarına duyulan heyecanı ortaya koyuyor. Dalın ve tüketici beklentilerinin şuurunda olarak geliştirdiğimiz teknolojiler ile pazarın gereksinimini karşılayacak eşsiz e-Power teknolojimize inancımız tam. Sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojimiz ile otomotiv bölümünde fark yaratacağız.” formunda konuştu.

Nissan Qashqai e-Power 1 milyon 171 bin 600 TL’den başlayan fiyatlarla, tamamen yeni ve e-Power teknolojisine sahip X-Trail ise 1 milyon 674 bin 400 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunuluyor.

e-POWER sistemi ile içten yanmalı motorun optimum sıkıştırma oranı ile çalışması sağlanırken klâsik akaryakıtlı motorlara nazaran daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu kıymetlerine ulaşılıyor.

Bu sistem ile jeneratör ünitesinde bulunan 1.5 litrelik içten yanmalı motor, sadece elektrik üretmek için kullanılıyor. Burada üretilen güç invertör aracılığı ile bataryaya ve elektrik motoruna iletiliyor. Gaz pedalı hareket gereksinimini elektrik motorundan aldığı için anlık performans üst seviyeye çıkıyor. Ayrıyeten yavaşlama ve frenleme anında geri kazanılan kinetik güç, tekrar kullanılmak üzere bataryaya yönlendiriliyor. e-POWER sisteminin gaz pedalına gösterdiği anlık reaksiyon, tüm sürüş şartlarında eşsiz ve heyecan verici bir tecrübe sunuyor.

e-Pedal

Sürüş mühletinin yüzde 70’inin şehir içinde geçirildiğini düşünerek Nissan, e-Pedal olarak adlandırdığı yeni bir sürüş deneyimi geliştirdi. e-Pedal, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve yavaşlayabilmesine olanak tanıyor.

Qashqai e-Power ve X-Trail e-Power’da yer alan bu donanım, şoförün ayağını gaz ve fren ortasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk kent içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlanmış.

Sistem evvel orta konsoldaki düğme ile etkinleştiriliyor ve devreye girdiğinde gaz pedalı her zamanki üzere hızlanmayı sağlıyor. Gaz pedalının bırakılmasından sonra, e-Pedal fren lambalarını yakmaya yetecek kadar 0,2 g kuvvet ile frenliyor ve tam durma yerine yakın “oldukça yavaş” bir sürate indiriyor. Bu da düşük süratte park etme hareketlerinin mümkün olduğunca yumuşak olmasını sağlıyor. Böylelikle şoförler daha rahat ayarlayabildikleri gaz pedalı ile kent içi sürüşü daha sezgisel ve daha az zorlayıcı bir hale dönüştürerek yolda yumuşak bir formda ilerliyorlar.

Nissan X-Trail

2001’de piyasaya sürülmesinin ardından bugüne kadar 7 milyon adede yakın satılan X-Trail, sezgisel teknolojisi ile SUV stiline ek olarak esnek kullanım ve dört tekerlekten çekiş özelliklerine sahip gelişmiş bir güç aktarma organına sahip. Yeni X-Trail, hem beş hem de yedi koltuklu konfigürasyon seçenekleri sunuyor.

Alliance CMF-C platformunda üretilen X-Trail, dış kısmında, yüzer tavan ve V-motion ızgarası gibi Nissan’a has tasarım öğeleriyle dikkat çekiyor. Ön tamponun gövdesi içinde yer alan farlar ve tasarım çizgisi boyunca yerleştirilmiş kombine gündüz farları araca dinamik bir yüz kazandırıyor.

Yeni X-Trail, Nissan’ın Avrupa ürün gamındaki, e-Power sürüş sistemi ile donatılan ikinci modeli olacak.

Yeni X-Trail’in e-Power sistemi; yüksek çıkışlı bir batarya, jeneratör ünitesi, invertör ve 150 kW ön elektrik motoru ile entegre güç aktarma sisteminden oluşuyor. Tekerleklere giden gücün sadece elektrik motorundan geldiği güç aktarma sistemi, gaz pedalının anında ve basıldığı oranda reaksiyon vermesini sağlıyor.

e-POWER, akaryakıtlı motorun sadece elektrik üretmek için kullanılması ve tekerleklerin büsbütün elektrik motoru tarafından çalıştırılması üzere farklı özelliklere sahip. Bu teknoloji, motorun her vakit optimum aralıkta çalışmasını ve kentsel ortamlarda üstün yakıt verimliliği sağlıyor.

Yüzde 100 elektrikli motor tahriki sayesinde, içten yanmalı motorlarda yahut klâsik hibritlerde olduğu üzere gecikme olmuyor. Anında reaksiyon verdiği, yüksek tork kıymetleriyle çevik bir biçimde hızlanmayı sağladığı için sollama esnasında yahut otoyolda giderken otomobil kullanmayı daha kolay ve daha inançlı hale getiriyor.

Doğrusal ayar, akaryakıtlı motorun aracın suratına nazaran çalışmasını sağlayarak, bilhassa hibrit araçlarda anlık hızlanmalarda görülen senkron probleminin önüne geçmeye fayda ve e-Power dizaynının bir kesimi. Sistemin bir öteki avantajı da, daha çok yerleşim alanları ve kent içi bölgelerde motorun düşük bölümlerde çalışmasını sağlamak için yapılan geliştirmeler olarak öne çıkıyor. Bu avantajlara ek olarak, e-Power sürüş sistemi sessiz bir sürüşü garanti ediyor. Örneğin saatte 40 km/s süratle giden e-Power teknolojisine sahip bir arabanın sesi rakiplerine kıyasla 8db daha az.

e-4ORCE

Nissan’ın elektrikli güç aktarma organları ile çalışmak üzere tasarlanmış yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi, Avrupa’da lanse edilen Yeni X-Trail ile tanıtıldı. Markanın en gelişmiş dört çeker teknolojisi e-4ORCE’daki e, Nissan’ın büsbütün elektrikli motor tahrik sistemi manasına geliyor. 4ORCE, aracın fizikî gücünü ve gücünü tabir ederken, 4 dört tekerlekten çekişi temsil ediyor.

İki başka elektrik motoru toplamda 157 kW (213 PS) güç üretiyor. Böylelikle X-Trail 0-100 km/s hızlanmasını 7 saniyede tamamlıyor. Güçlü çift e-motor sisteminin mekanik bir dört çeker sisteme kıyasla art tork yansısı 10 bin kat daha süratli. Buna ek olarak, sabit tork dağılımı ve harikaya yakın tartı istikrarı, inançlı yol tutuşuna ve sürüş konforuna katkıda bulunarak güçlü fakat yumuşak bir sürüş tecrübesi sağlıyor.

e-4ORCE, güç çıkışını ve frenleme performansını her bir tekerlek için özel olarak yöneterek bu sayede yumuşaklık ve dengeyi koruyor, sürüş tarzını yahut girdisini değiştirmeye asla gerek olmadan neredeyse her türlü yol yüzeyinde ana hatta kalarak şoförün daha inançta hissetmesini sağlıyor. Örneğin, karla kaplı yollarda viraj alırken araç, ultra yüksek hassasiyetli motor, tork dağılımı ve fren denetimi sayesinde şoförün kalmak istediği hatta kalabiliyor.

Mühendisler, e-4ORCE’un hassas denetim teknolojisi ve ikiz elektrik motoru ile eşsiz bir sürüş konforu sağlamayı hedeflemiş. Tipik bir elektrikli araçta ve hibrit sistemlerde kullanılan standart ön motor rejeneratif frenlemesine, rejeneratif art motor frenlemesi eklenerek yalpalama ve yaylanma en aza indirilmiş.

Sistem, ön ve art tork dağılımını optimize etmenin yanı sıra, her dört tekerin viraj alma kuvvetini en üst düzeye çıkarmak için her birine bağımsız fren denetimi uyguluyor. Bu, şoförün istediği tarafa gerçek direksiyonu en az biçimde kırarak virajı almasını sağlıyor.

Hafif hibrit ICE versiyonlu X-Trail

X-Trail’in e-Power donanımlı versiyonu yanı sıra 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranı ile tekerleklere klasik stilde güç sağlayan turbo şarjlı modeli de satışa sunulacak.

120 kW (163PS) ve 300 Nm tork üreten, tekerleklere gücü Xtronic kademeli daima değişken CVT şanzıman ile aktarılacak olan bu versiyon, yalnızca iki tekerlekten çekişli modeli ile piyasaya sürülecek. Rahat sürüş ve hafif hızlanmanın olduğu sürüşlerde motor, optimize edilmiş yakıt verimliliği için yüksek sıkıştırma oranına geçerken, daha fazla performansa gereksinim duyulan durumlarda düşük sıkıştırma oranları kullanılıyor.

Güç aktarma sistemi ayrıyeten, 12V hafif hibrit teknolojisi ile donatıldı. Sistem, hem yakıt iktisadı sağlayan hem de CO2 çıkışını azaltan tork takviyesi, uzatılmış rölantide durma, süratli tekrar başlatma ve boşta durma özelliklerine sahip.

Yavaşlarken, rejenerasyon yoluyla güç geri kazanılıyor ve lityum-iyon pilde depolanıyor. Bu yüklü güç, daha sonra kırmızı ışıkta bekleme üzere motorun durdurduğu durumlarda aracın sistemlerini çalıştırmak için kullanılıyor. Ayrıyeten hızlanma sırasında yaklaşık 6 Nm’lik bir tork artışı sağlanıyor.

Qashqai e-Power

Nissan Qashqai’nin üçüncü kuşağı e-Power teknolojisine kavuştu. e-Power teknolojisine sahip Qashqai e-Power, değişken sıkıştırma oranlı 1.5 litrelik, 4X2, üç silindirli turbo şarjlı 156 hp akaryakıtlı motora sahip. e-Power, jeneratör ünitesi, invertör ve 140 kW güç üreten elektrik motoru ile tamamlanan yüksek çıkışlı bir bataryadan oluşuyor. Jeneratör ünitesinde bulunan akaryakıtlı motor, sürüş senaryosuna nazaran invertör aracılığıyla yüksek voltaj bataryasına, elektrik motoruna yahut birebir anda her ikisine de güç üretiyor.

Nissan’ın, mobilite ve ötesini güçlendirmeye yönelik uzun vadeli vizyonu olan Ambition 2030’u gerçekleştirmede bir sonraki adımı işaret eden bu iki model; markanın Avrupa’daki yüzde 75’lik konsolide satış planını ve 2026 mali yılına kadar ki elektriklendirilme amacını destekliyor.

Bu ortada e-Power sistemini kullanan modellere yönelik satış kampanyası da duyuruldu. e-POWER teknolojisine sahip Nissan Qashqai 1 milyon 171 bin 600 TL’den X-Trail’in e-Power versiyonu 1 milyon 674 bin 400 TL’den, benzinli versiyonu ise 1 milyon 299 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

e-Power teknolojisine sahip Qashqai için 240 bin TL’ye 12 ay yüzde sıfır faiz, e-Power teknolojisine sahip X-Trail için ise 300 bin TL’ye 12 ay yüzde sıfır faiz imkanı sunuluyor. X-Trail’in benzinli versiyonu için de 240 bin TL’ye 12 ay yüzde sıfır faiz kampanyası bulunuyor.

Bu ortada aktiflikte kısa da olsa inceleme bahtı bulduğumuz büsbütün elektrikli Ariya’nın ülkemizde satışa sunulacağı tarih şimdi netlik kazanmış değil.

Yazı: Lider Canözer & Fotoğraflar: Nissan

Mekan: Sapanca / Türkiye

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu