Haber

Erdoğan: Komşularımız başta olmak üzere kimseyle çözülemeyecek sorunumuz yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen 14. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Burada büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada Erdoğan, “Türkiye, uluslararası ilişkilere damgasını vuran, pek çok kritik konuda müdahilliği aranan ve tavrı yakından takip edilen oyun kurucu bir ülke konumuna gelmiştir.” söz konusu.

“Üç kıtanın kalbinde yer alan Türkiye, olayları tribünlerden izleyemez. Sahada ve masada güçlü olmak bizim için bir seçenek değil, bir zorunluluktur.” İşte Erdoğan’ın kullandığı sözlerden satır başları:

– Diplomasinin tüm imkanlarını, sert ve yumuşak gücün tüm unsurlarını kullanarak Türkiye’nin çıkarlarını koruma derdindeyiz.

– Irak ve Suriye istikrara kavuştukça mültecilerin istekli, inançlı ve onurlu dönüşleri hızlanacak.

– Irak’ın yanı sıra Türkiye’nin de toprak bütünlüğünü tehdit eden terör belasını ortadan kaldırana kadar operasyonlarımız devam edecek.

– (Tahıl koridoru) 17 Temmuz itibarıyla askıya alınan girişimin kapsamını genişleterek yeniden hayata geçirilmesi için temaslarımız devam ediyor.

– Elbette bu sorunun daha fazla çıkmaza girmeden çözümü Batılı ülkelerin sözlerinin yerine getirilmesine bağlıdır.

– (Rusya-Ukrayna savaşı) Türkiye ilk günden itibaren istikrarlı ve adil tavrıyla bu krizin analizinde kilit ülke rolünü üstlendi.

– Arkadaş sayımızı daha da artırmanın derdindeyiz. Komşularımızla başta olmak üzere kimseyle çözülemeyecek sorunumuz yok.

– Amacımız, ülkemizin dört bir yanında barış, istikrar ve refah içinde bir nesil oluşturmaktır. Diyalog ve diplomasi bizi bu hedefe taşıyan en değerli iki aracımız olacaktır.

– (İslamofobi ile Mücadele) Türkiye asırlardır olduğu gibi bu mücadelenin de bayraktarlığını gereği gibi yerine getirecektir.

– Son haftalarda bazı Avrupa devletlerinde dayanılmaz boyutlara ulaşan İslamofobi ile ilgili daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor.

– Kuran’a yönelik saldırıları önlemek ve bu menfur hataları yapanların hak ettikleri cezayı almalarını sağlamak Türkler ve Müslümanlar olarak hepimizin asli görevidir. DETAYLAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu