Teknoloji

Firavunlar da heykellerine “Photoshop” mu yaptırdılar?

Mısır firavunu Ramesses II, MÖ 1279’dan 1213’e kadar süren hükümdarlığı sırasında devasa heykelleri ve askeri başarılarıyla tanınan, ülkenin en büyük hükümdarıydı.

Bilim insanları şimdi, işte bu kralın kafatasının 3 boyutlu bir modelini kullandılar ve yumuşak doku ve deri ile katmanlandırarak ölüm anında, yani yaklaşık 90 yaşındaykenki görünümünü yeniden oluşturdular. Gerçeğe yakın görüntüde yüzü yıpranmış, zayıf ve yaşlı bir adam ortaya çıktı. Bazı özellikleriyse Mısır’da halen ayakta duran dev Ramses heykellerine benziyordu.

Yeni rekreasyonun arkasındaki Brezilyalı grafik uzmanı Cicero Moraes, proje hakkında şunları söyledi: “Bu çalışmada, yeniden inşa edilen yüzü 2. Ramses’in heykelleriyle karşılaştırarak çok geniş bir analiz gerçekleştirdik. Amaç, heykellerin ne ölçüde güvenilir olduğunu anlamaktı, çünkü birçok kişi heykellerin gerçeğine benzediğini düşünüyordu. Ancak durumun tam olarak böyle olmadığını gördük – heykeller burun şekliyle ve hatta bazı durumlarda yüz şekliyle iyi bir uyumluluk gösteriyor. Ramesses II’nin heykelleri daha narin bir alına ve dudaklara ve daha belirgin bir çeneye sahiptir, ama ortaya çıkan görüntü ile heykel arasındaki fark, bu heykellerin yeterince güvenilir bir görüntü olmadığını gösteriyor.

Öyle anlaşılıyor ki, antik Mısır dönemindeki heykel sanatçıları, gerçeği taşa aktarmada çok da başarılı değilmiş. Ya da belki de hayal güçlerini biraz fazla kullanmışlar. Veya, dönemin değer yargılarına göre daha güçlü ve sağlıklı görünen heykeller yapmaları istendiği için, heykellerin üzerinde biraz “oynama” yapmış da olabilirler. Sonuçta bugün sıradan bir pop şarkıcısı bile kendini çirkin görmeye tahammül edemeyip bütün fotoğraflarını “Photoshop”latıyorken, 4.000 yıl önceki dünyanın süper gücünün imparatorları da heykellerine biraz “Photoshop” yapılmasını istemiş olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu