Ekonomi

Geleneksel finansal borsalar kripto hakkında ne düşünüyor?

Dünya Borsalar Federasyonu (WFE) ticaret birliği tarafından yürütülen bir ankete göre, klasik finansal borsalar kripto ile ilgili ürün ve hizmetler sunma konusunda bölünmüş durumda.

WFE, kripto para ticareti altyapı çalışmasının bir parçası olarak 29 borsayı kapsayan bir anket gerçekleştirdi. Katılımcıların 12’si (yüzde 41) halihazırda kripto ile ilgili ürün veya hizmetler sunduğunu belirtirken, 7 borsa ise gelecekte bu tür planlarının olduğunu belirtti.

Perakende talebi daha fazla

Ek olarak anket, kripto eserlere yönelik kurumsal talepten daha fazla perakende talebin olduğunu gösteriyor. Talep edilen eserlerin türleri de farklılık gösteriyor: Bireysel yatırımcılar NFT’ler ve stablecoin’lerle ilgilenirken, kurumsal yatırımcılar menkul kıymet tokenlarını ve saklama hizmetlerini tercih ediyor.

Ankete katılanların sadece dörtte biri (yüzde 26), kripto varlıkların önümüzdeki beş yıl içinde ana akım haline gelmesini beklediklerini söylüyor.

Ancak unutmamak gerekir ki anket, kripto borsası FTXBu, 2022 yılının Mayıs ve Temmuz ayları arasında, dramatik çöküşten birkaç ay önce gerçekleştirildi.

WFE’nin NasdaqAralarında Deutsche Boerse ve İsviçre merkezli SIX Group’un da bulunduğu 250’den fazla üyesi bulunuyor.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

habercinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu