Ekonomi

Gözler Merkez Bankası’nda! Son faiz artırımı olacak mı?

Merkez Bankası’nın Ocak ayı faiz kararı toplantısı için geri sayım başladı. Merkez Bankası bu yılın ilk faiz kararını yarın açıklayacak.

Yatırımcılar Merkez Bankası’nın kararını sabırsızlıkla bekliyor.

Haber7’ye yorum yapan Ekonomist Mustafa Aşkın, Merkez Bankası’nın faiz artırım döngüsüne son verme ihtimalinin güçlü olduğunu belirtti.

Aşkın, faiz artırım döngüsünü sona erdirmek yerine Merkez Bankası’nın faiz oranlarına ilişkin açıklamalarının piyasalara yön verme açısından değerli olacağını vurguladı.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI NE OLACAK?

“Merkez Bankası’nın siyasi faizi yüzde 45’e çıkarmasını bekliyorum ama burada çok önemli bir nokta var. Merkez Bankası karar metninde ‘Bir daha faiz artırmayacağım’ dememeli çünkü ihtiyaç duyabilir” Gelecekte enflasyonla mücadele için bir faiz silahı.” Aşkın, Merkez Bankası’nın sıkılaştırmanın bittiğine dair bir mesaj vermesi durumunda bunun piyasada olumsuz karşılanacağını ifade etti. Teknik olarak yüzde 45’lik politika faizinin yeterli olabileceğini belirten Aşkın, Merkez Bankası’nın faiz artırımına ilişkin piyasalara sözlü yönlendirme yapmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: HABER7

sungurlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu