Haber

Guardian: Rolls-Royce’un Türk CEO’su gizli denizaltı belgelerine erişemez

Ocak ayında Rolls-Royce şirketini devralan ve Türkiye ve İngiltere çifte vatandaşlığına sahip olan Tufan Erginbilgiç’in İngiliz hükümetinin denizaltılarla ilgili “gizli” belgelerine erişimine izin verilmediği iddia edilmişti.

The Guardian’dan Alex Lawson’ın haberine göre Rolls-Royce CEO’su Erginbilgiç’in çifte vatandaş olması nedeniyle İngiltere hükümetinin “sadece İngiltere vatandaşlarının görebildiği” gizli belgelerine erişimi engellendi. Habere göre, İngiliz Donanması’ndaki denizaltılar için nükleer reaktör üreten 12 milyar sterlinlik şirketin küme lideri olarak atanan Chris Cholerton, birim başkanı Steve Carlier ile birlikte denizaltı faaliyetlerine ilişkin hassas bilgileri ele almakla görevlendirildi.

‘BUNUN DOĞRU YÖNETİM OLUP OLMADIĞI SORUŞTURULUYOR’

The Guardian’a konuşan kaynaklar, Tufan Erginbilgiç’in “Whitehall” güvenlik protokolleri gereğince çifte vatandaş olduğu için söz konusu bilgi ve belgelere erişimine izin verilmediğini belirterek, bunu yapan bir kişinin CEO’su olmanın iyi yönetişim olup olmadığını sordu. şirketin işiyle ilgili politik açıdan hassas bilgilere erişimi yoktur. .

Rolls-Royce’un denizaltı birimi, İngiltere’nin denizaltı filosuna güç sağlayan nükleer reaktörleri inşa ediyor. Söz konusu gemiler arasında dört nükleer savaş başlığına sahip Öncüler de bulunuyor. Denizaltı biriminde 1.500’den fazla mühendis, donanmanın kapasitesini artırmaya yönelik tasarım, üretim ve destek faaliyetlerini yürütüyor.

‘KOLERTON ERGİNBİLGİÇ’İ DESTEKLİYOR’

Konuyla ilgili açıklama yapan Rolls-Royce’tan bir sözcü, şirketin CEO’su olarak Erginbilgiç’in şirketin nükleer faaliyetlerinden de “tamamen sorumlu” olduğunu belirtirken, Grup Başkanı Cholerton da denizaltı faaliyetleri konusunda CEO’ya destek verdi.

Öte yandan şirket, CEO’nun İngiltere vatandaşı olarak neden hassas belge ve bilgilere erişemediğini açıklamadı. Kaynaklar, ABD’li yöneticilerin “İngiliz meslektaşlarının sahip olmadığı ayrıcalıklara” sahip olduğunu ve Erginbilgiç’in CEO olarak açıklanmasından önce Savunma Bakanlığı’nın durumdan haberdar olduğunu söylüyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu