Ekonomi

IMF, Arjantin’e 4,7 milyar dolar acil yardım sağladı

Uluslararası Para Fonu ( IMF) Yönetim Kurulu, Arjantin’in yeni hükümetinin “makroekonomik istikrarı yeniden tesis etmeye ve programı rayına oturtmaya yönelik güçlü politika çabalarını desteklemek” amacıyla “acil destek” olarak 4,7 milyar dolar sağladığını duyurdu.

IMF’den yapılan açıklamada, “Kurulun kararı, yetkililerin ön politika çabalarını ve makroekonomik istikrarı yeniden tesis etme ve Arjantin’in ödemeler dengesi ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olma konusundaki güçlü kararlılığını desteklemek için yaklaşık 4,7 milyar ABD Doları (veya 3,5 milyar SDR) tutarında derhal ödeme yapılmasını sağlıyor.” gerçekleşmesini sağlar. “Bu, anlaşma kapsamındaki toplam ödemeleri yaklaşık 40,6 milyar dolara getiriyor.”Söylendi.

IMF Lideri Kristalina Georgieva, “Nihai incelemelerin tamamlanmasının ardından, Arjantin’in zaten büyük olan dengesizlikleri ve çarpıklıkları daha da kötüleşti ve program, önceki hükümetin tutarsız politikalarını yansıtacak şekilde önemli ölçüde raydan çıktı.”dedi ve ekledi:

Georgieva, üzerinde mutabakata varılan “iddialı istikrar planının” hükümetin merkez bankası finansmanını sona erdirecek güçlü bir mali çapanın yaratılmasına odaklandığının altını çizdi. “Bu yıl GSYH’nin yüzde 2’si civarında bir faiz dışı mali fazlaya ulaşılması, enerji ve ulaştırma sübvansiyonları, idari maliyetler ve daha düşük öncelikli ihtiyari harcamaların uzlaştırılmasına yönelik çabaların yanı sıra kalıcı ithalat vergileri ve yakıt vergilerinin güçlendirilmesiyle desteklenecek.”söz konusu.

Georgieva, en savunmasız kişileri desteklemek ve “emekli maaşlarının gerçek değerini korumak” için sosyal yardımın da güçlendirildiğini vurguladı. “Zamanla, gelir ve harcamalarda yapısal iyileştirmeler sağlamak, konsolidasyonu ve daha adil yük paylaşımını sağlamak için daha yüksek kalitede mali önlemler öngörülüyor.”söz konusu.

Hibya Haber Ajansı

mutki-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu