Teknoloji

iOS 18: Bildirim Özetleri ve Yapay Zeka Fotoğraf Düzenleme

Apple’ın yıllık Dünya Çapında Geliştirici Konferansı (WWDC) 10 Haziran’da gerçekleşecek. Cupertino merkezli teknoloji devi her zamanki gibi iPhone, iPad ve diğer ürünleri için yeni nesil yazılım sürümlerini duyuracak. Yapay zeka özellikleriyle geleceği bildirilen iOS 18’in etkinliğin ana odağı olması bekleniyor. Bloomberg’den Mark Gurman, yaklaşmakta olan işletim sisteminin iPhone’larda sunabileceği yapay zeka destekli özellikleri açıkladı.

iOS 18 Bazı Cihaz İçi Yapay Zeka Özellikleriyle Birlikte Gelecek

Gurman’ın son bültenine göre, iOS 18 bildirim özetleme aracıyla birlikte gelecek. Bu araç bildirimleri, haber makalelerini özetleyecek ve sesli notları yazıya dökecek. Siri’nin daha konuşkan bir ton için daha fazla yeteneğe sahip olacağı da söyleniyor. Böylece gelecek yazılım sürümü proaktif zekaya odaklanacak. Bu özellikler kullanıcıların günlük yaşamlarına yardımcı olacak. Raporda ayrıca Apple’ın yapay zeka tabanlı fotoğraf düzenleme araçları ve Takvim uygulamasında iyileştirmeler sunabileceği belirtiliyor.

iOS 18 Bazı Cihaz İçi Yapay Zeka Özellikleriyle Birlikte Gelecek

Gurman, Apple’ın bu yapay zeka özellikleri için cihaz üzerinde işlemeyi kullanacağını da ekliyor. Şirket ayrıca veri merkezlerindeki Apple silikon çipleri tarafından desteklenen bulut aracılığıyla yapay zeka hizmetleri sunmayı da planlıyor olabilir. Cupertino merkezli teknoloji devi şu anda tescilli sohbet robotunu duyurmayacak. Bunun nedeni şirketin Gen AI alanında geride kalması. Gurman, Apple’ın OpenAI ile ortaklığını WWDC’de duyurabileceğini, ancak daha sonra şirketin nihayetinde derinlemesine entegre edilmiş sohbet robotunu piyasaya sürebileceğini belirtiyor.

Apple ayrıca iOS 18’de Gemini AI için Google ile görüşüyor ancak şu ana kadar herhangi bir anlaşmaya varılmadı. Ne olursa olsun, şirket nihayet birkaç hafta içinde yapay zeka alanına adım atacak. Yapay zeka özelliklerini detaylandıran bugünkü raporun yanı sıra, daha önce iOS 18’in bazı yerel uygulamaları yenileyebileceği ve ana ekrana değişiklikler getirebileceği bildirilmişti.

karakocan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu