Haber

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, rejim karşıtı örgütlerin sınırlarda bulunmasına tolerans göstermeyecek

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, iki ülke arasındaki ortak alanlarda veya Irak topraklarında rejim karşıtı örgütlerin varlığına tolerans göstermeyeceklerini, Bağdat yönetimiyle varılan, söz konusu örgütlerin silahsızlandırılmasını öngören anlaşmayı beklediklerini söyledi. tamamen uygulanması.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Reisi, Tahran’da Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’i kabul etti.

Görüşmede Reisi, Tahran ile Bağdat arasında mart ayında varılan ve Kuzey Irak’taki rejim karşıtı örgütlerin 19 Eylül’e kadar silahsızlandırılmasını öngören anlaşmaya dikkat çekerek, bu örgütlerin iki ülke arasındaki ortak sınırlarda bulunmasına tolerans göstermeyeceklerini söyledi. iki ülke veya Irak topraklarında.

Reisi, Irak’la söz konusu örgütlerin silahsızlandırılmasına yönelik varılan anlaşmanın tam olarak uygulanmasını beklediklerini söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, ülkesinin güvenlik alanı da dahil olmak üzere iki ülke arasındaki anlaşmalara tamamen bağlı olduğunu belirtti.

Hüseyin, Irak hükümetinin “hiçbir grubun İran dahil komşu ülkelerin sınırlarını tehdit etmesine veya Irak topraklarına yerleşmesine izin vermeyeceğini” kaydetti.

???????- İki ülke arasındaki anlaşma

İmzalanan anlaşma uyarınca İran, aralarında IKDP, Komele, PAK ve terör örgütü PKK’nın İran kanadı PJAK’ın da bulunduğu Irak’ın kuzeyinde faaliyet gösteren örgütlerin Bağdat yönetiminin belirlediği kamplara taşınarak eylül ayına kadar silahsızlandırılmasını istiyor. 19.

Tahran, aksi takdirde bu örgütlere yönelik askeri saldırıların yeniden başlayacağı konusunda uyarıyor.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, anlaşma kapsamında söz konusu kuruluşların sınırdan uzakta kurulan kamplara yerleştirildiğini ve İran’la anlaşmayı uygulamaya başladıklarını açıkladı.

İranlı mevkidaşı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile dün Tahran’da düzenlenen ortak basın toplantısında Hüseyin, “anlaşma kapsamında söz konusu grupları nihai olarak silahsızlandırmayı hedeflediklerini” duyurdu.

Abdullahiyan ayrıca önümüzdeki günlerde Irak’ın güvenlik anlaşmasının hükümlerini tam olarak uygulayacağını kendilerine ilettiğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) Lideri Neçirvan Barzani, Irak’ın kuzeyindeki İran karşıtı örgütlerin silahsızlandırılmasını öngören anlaşmaya bağlı olduklarını, İran’ın saldırılarıyla herhangi bir bağlantısının bulunmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu