İş

“Kentin kötü gidişatına İstanbul Vizyonuyla son vereceğiz”

‘İstanbul Vizyonu’nun halkın vizyonu olduğunu vurgulayan Kurum, “İstanbul Vizyonu bu şehrin kötü gidişatına son verecek duruştur.”

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Yüzyıl İstanbul Vizyonu Tanıtım Toplantısı’nda İstanbul’a yönelik projelerini paylaştı.

“İstanbul Vizyonu; Bu ihmal edilmiş şehrin kötü gidişatına son verecek duruş budur. “İstanbul Vizyonu her şeyden önce milletin vizyonudur” diyen Murat Kurum, “İstanbulluların hak ettiği şey gerçek belediyeciliktir, AK Parti belediyeciliğidir.” İstanbul’un yıldızını yeniden parlatacak yönetim anlayışının adının Siztem İstanbul olduğunu kaydeden Kurum, Siztem İstanbul ile belirleyecekleri hedefleri şöyle anlattı:

İstanbullular zamandan tasarruf edecek: “Önceliğimiz İstanbullulara zaman kazandırmak. 2029 hedefimiz; Karayollarının payı yüzde 60’a düşecek. Raylı sistemlerin payı yüzde 37’ye çıkacak. Deniz yolu seviyesi yüzde 3’e çıkacak. 2034 hedefimiz; Otoyolun ağırlığı yüzde 48’e düşecek. Raylı sistemlerin payı yüzde 48’e, deniz taşımacılığının payı ise yüzde 4’e çıkacak. “Ortalama yolculuk süresi 64 dakikadan 39 dakikaya düşecek.”

Metro 650 kilometreye çıkacak:“Mevcut 328 kilometre olan metro hattını 2029 yılına kadar 650 kilometreye çıkaracağız. Bu uzunluğu 10 yıl sonra yani 2034 yılında 1004 kilometreye çıkaracağız.”

İki büyük tünel projesi: “İstanbul’un 2 yakasına 2 büyük tünel yapıyoruz. Bu tünellerin uzunluğu; Avrupa yakasında 88,2 km, Anadolu yakasında 34 km; “Toplamda 122,2 kilometre olacak.”

6 yeni lojistik merkezi: “Esenler ve Harem otobüs terminallerini taşıyacağız. Her iki kıyıda da 6 yeni lojistik merkez kuracağız. Bu iki projeyle şehir içi trafikteki yaklaşık 1 milyon ağır araç trafiğini şehrin dışına taşıyacağız” dedi.

Metrobüs Silivri’ye geliyor: “Her yıl 100 metrobüs ve 250 otobüsü filomuza katacağız. Metrobüs Silivri’ye geliyor. “D-100 otoyolunu düzenleyerek metrobüs hattımızı TÜYAP – Silivri hattına kadar uzatacağız.” Rezidans önünde otopark ücreti yoktur “İstanbul’umuzun ilk 5 yılında; Yer altı otoparkı olacak, 250 bin araçlık otopark yapacağız. “Araçlarını evlerinin önüne park edenlerden gece gündüz park ücreti için 1 lira bile ücret almayacağız.”

Taksi probleminin analizi: “Bugün İstanbul’da yaklaşık 20 bin taksi günde 1,6 milyondan fazla yolcu taşıyor. Ancak bu sayı mevcut talebi karşılamaya yetmiyor. Taksi sorununu tamamen çözeceğiz. Tüm sistemler; “Merkezi Taksi Sistemi altında birleştireceğiz.”

İstanbul bisiklet şehri olacak: “İstanbul’umuzu Bisiklet Şehri yapmak istiyoruz. Bisiklet yollarımızın uzunluğunu 2029 yılına kadar iki katına çıkaracağız; “2034 yılında 1.500 kilometre bisiklet yoluna sahip olacağız.”

100 bin sosyal konut:Kentsel dönüşüme özel 100 bin sosyal konut üretip dönüşüme girecek ev sahiplerine çok düşük fiyatlarla kiralayacağız” dedi.

Yeni afet yönetim merkezi:“Merkezi Afet Risk Yönetim Sistemini İstanbul’umuzda hayata geçireceğiz.

Tüm afet sürecini “İstanbul Dijital İkiz” ile yöneteceğiz. “Atatürk Havalimanı’na yeni bir afet yönetim merkezi kuracağız.”

Acil hastaneler: “Mevcut 2 acil hastanemize ilave olarak İstanbul’da biri Arnavutköy’de, diğeri Pendik’te olmak üzere 2 yeni acil hastanesi kuracağız. Hasta yakınlarının ücretsiz faydalanacağı, her iki tarafta 4’er adet olmak üzere, hasta yakınları için 8 konaklama merkezi inşa edeceğiz.”

7/24 çağrı üzerine kreş hizmeti: “Her mahalleye 7/24 nöbetçi kreş hizmeti vereceğiz. “Aile Kartı ile 0-4 yaş arası çocuğu olan anneler için ücretsiz ulaşım yaşını 0-6’ya çıkarıyor, babalara da çocuklarıyla birlikte ücretsiz seyahat etme hakkı veriyoruz.”

Kadınlara 100 bin TL hibe: “İstanbul Kadınları; Artık bu şehrin işveren kadınları olacaklar. Hangi sektörde yer almak isterlerse yanlarında olacağız. “İlk işini kuran 100 bin girişimci kadına 100 bin TL hibe vereceğiz.”

İlköğretime ücretsiz ulaşım: Çocuk İstanbul’da; Okullarımıza gıda takviyesi yapacağız. İlkokul öğrencilerimize ücretsiz ulaşım sağlayacağız. Gençlerimize; “İstanbul Kart’ta yüzde 40 indirim yapacağız.”

Öğrencilere doğalgaz takviyesi: “Yılda iki kez memleketine giden öğrencinin otobüs biletinin yarısını biz ödeyeceğiz. “Öğrenci evlerine aylık 25 m3 doğalgaz desteği sağlayacağız.” İlk evliliğe 50 bin TL: İlk kez evlenecek kardeşlerimize 50 bin TL beyaz eşya yardımı yapılarak; “Onların yanında olacağız”

İlk işe 100 bin TL hibe: “Gençlerimizin iş kurmasının önünü açacağız. İş kolunu belirleyip eğitim alan girişimcilerimiz belediyeden 100 bin TL hibe alacak. Bizden ilk ofis başvurusu ile genç girişimcilerden 100 bin kişiye; “Tam donanımlı paylaşımlı ofisler sağlayacağız.” Emeklilere 2 bin 500 TL destek: “İhtiyaç sahibi emeklilerimizin İstanbul kartlarına her ay 2 bin 500 TL destek ödemesi yapacağız.”

Öğretmenlere ulaşım indirimi: “Özel okullarımıza ve sözleşmeli öğretmenlerimize de indirimli ulaşım desteği sağlayacağız.” 6 yeni baraj yapılacak: 9 yeni ileri biyolojik arıtma tesisini bu şehre kazandıracağız. Böylece; Sadece içme suyumuzun değil, Marmara Denizi’nin de kaderini değiştireceğiz. 6 yeni içme suyu barajı yapacağız. “İstanbul’un su kapasitesini 5 yılda yüzde 21 artıracağız.”

Sıfır atık model şehir olacak: “Nefes İstanbul’a söz veriyoruz. Hedefimiz küresel iddialı “Sıfır Atıkların Model Şehri İstanbul” olacaktır. Her ilçede atık geri dönüşüm merkezleri kuracağız. İstanbul’umuz; Kendi elektriğini üretecek. Yeni HES, RES, GES tesisleriyle; Bunu da her biri 3 bin tonluk 2 katı atık yakma tesisiyle başaracağız. “2040 yılında metropolümüz İstanbul, dünyada sıfır atığa ulaşan ilk metropol olacak.”

“Dönüşümünü hızla gerçekleştireceğiz”

“İstanbulluların gündemi şok ve dönüşüm. 39 ilçemizde toplam 7,5 milyon konut ve iş yerimiz var. Maalesef bunların 1,5 milyonu risk altında. 600 bin konutumuzun bir an önce, tezsiz olarak dönüştürülmesi gerekiyor. İstanbul’un en riskli yerlerinden başlayarak en kısa sürede işe başlayacağız. 5 yılda 39 ilçede; Yatay mimari akslı 650 bin konut yapacağız. Bunlardan 300 binini KİPTAŞ yapacağız. Başvuruları 15 Nisan’da hemen alacağız. Yarısı bizden diyerek; 700 bin lira hibe sağlayacağız. Ek olarak; 700 bin lira kredi desteği, 100 bin lira taşınma yardımı sağlayacağız. 18 ayda tamamlayacağız. Yine 250 bin evimiz; Vatandaşlarımıza ve özel sektöre destek vererek dönüştüreceğiz. “Kolaylaştırıcı Dönüşüm Planı” dediğimiz gerekli imar düzenlemelerini hızla hayata geçireceğiz.

“İstanbul ‘sporun küresel başkenti’ olacak”

“İstanbul’u sporun küresel başkenti yapacağız. Göreve gelir gelmez yaptığı ilk iş “Olimpiyat Şehri İstanbul” oldu. “Hedef 2036” diyeceğiz. Olimpiyatlara yönelik konaklama olanaklarını yine iyileştireceğiz. Su sporları, uluslararası jimnastik merkezi gibi tesisleri planlı bir şekilde 5 yıl içerisinde tamamlayacağız. Tekrar; 964 mahallemizde herkesin yürüyerek ulaşabileceği açık/kapalı tesisler inşa edecek, halkımızı ücretsiz olarak sporla tanıştıracağız. Her ilçenin bir spor branşıyla anılmasını sağlayacağız. İstanbul’un sporda yetersiz değil rakipsiz olduğunu söyleyeceğiz.

habermuradiye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu