Ekonomi

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Hafize Gaye Erkan oldu

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olmasının ardından Merkez Bankası yönetiminde beklenen bir değişiklik oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Dr. Hafize Gaye Erkan atandı.

KAVCIOĞLU BDDK’YA ATANDI

Kararname ile Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez Merkez Bankası Başkanlığı’na bir kadın lider atandı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanlığı’na eski lider Şahap Kavcıoğlu atandı.

Hafız Gaye Erkan

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü tamamladı.

Eğitimine ABD’de devam eden Erkan, Princeton Üniversitesi’nden yöneylem araştırması ve finans mühendisliği alanında 2005 yılında doktora derecesini almıştır. Erkan, Harvard Business School’da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik alanlarında iki eğitim programı tamamlamıştır.

Kariyerine 2005 yılında Goldman Sachs’ta başlayan Erkan, ABD’deki büyük banka ve sigorta şirketlerinin yönetim kurullarına ve üst düzey yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi, birleşme ve devralmalar konularında danışmanlık hizmeti vermiştir. Orada geçirdiği 9 yıl boyunca. verilmiş.

2014 yılında First Republic Bank’ta göreve başlayan Hafize Gaye Erkan, burada görev yaptığı 8 yıl boyunca eş yönetim kurulu başkanı (Co-CEO), lider, yönetim kurulu üyesi, yatırım yöneticisi, mevduat yöneticisi ve risk eş yöneticisi görevlerinde bulundu.

Merkezi ABD merkezli bir mücevher şirketi olan Tiffany & Co’da 2 yıl yönetim kurulu üyeliği yapan Hafize Gaye Erkan, 2022 yılında Fortune 500’de yer alan global bir finansal danışmanlık şirketi olan Marsh McLennan’ın yönetim kuruluna katıldı. .

San Francisco Business Times’ın 2018 araştırmasına göre Amerika’nın en büyük 100 bankası içinde lider veya CEO unvanına sahip 40 yaş altı tek kadın olan Erkan, aynı yıl San Francisco’nun “40 Yaş Altı 40 Listesi”nde yer aldı. Francisco Business Times ve Crain New, York Business’ın “40 Yaş Altı 40 Listesi”nde yer aldı.

Hafize Gaye Erkan, 2019 yılında Crain’in “Bankacılık ve Finans Sektörünün Önemli Kadınları” ve American Banker’ın “İzlenecek Kadınlar Listesi”nde yer aldı.

Bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon alanlarında uzmanlığa sahip olan Erkan, Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Kurulu’nda da görev yaptı.

9 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan atandı. Kararname ile Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk kez Merkez Bankası Başkanlığı’na bir kadın lider atandı.

pursaklar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu