Ekonomi

SEC-Ripple davasında sona gelinirken düzenleyici kurum yeni bir hamleye hazırlanıyor

Investing.com – Blockchain şirketi Ripple ile SEC arasındaki davada son olarak ABD düzenleyicisi davanın çözüm yollarına ilişkin son savunmasını yaptı. SEC, ayrıca mahkemeye savunmasını destekleyen bazı belgeler sundu.

SEC’nin mahkemeye sunduğu belgeler henüz mühürlü durumdayken bu belgelerin sansürlenmiş bir halinin yarın kamuya açıklanması bekleniyor. Diğer yandan her iki tarafında avukatları bugün bir araya gelerek belgelerin kamuya açıklanmasından önce hangi bilgilerin sansürlü kalacağı konusunda uzlaşmak için bir toplantı yapacak.

SEC’nin mahkemeye sunduğu cevap henüz bilinmezken davayı yakından takip edenler, düzenleyicinin cevabında Ripple’ın savunmasına karşı belgeler sunmasını bekliyor. Zira SEC, Ripple’a karşı kurumsal satış yoluyla menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 2 milyar dolar para cezası talep etmişti ve Ripple, son savunmasında bu cezaya itiraz etti. Ancak geçtiğimiz Temmuz ayında mahkeme, Ripple’ın kurumlara yaptığı XRP satışıyla menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği kararını vermişti. SEC’nin de mahkemeye sunduğu cevap yazısında bu kararı gerekçe gösterdiği tahmin ediliyor. 

SEC – Ripple davası ne zaman sona erer?

Uzun bir süredir devam eden davada sona gelindiği görülürken nihai kararla ilgili spekülasyonlar da devam ediyor.

Bazı piyasa yorumcuları, Yargıç Analisa Torres’in nihai kararını Temmuz ya da Eylül ayında verebileceği öngörüsünde bulunuyor. Diğer yandan bazıları ise tarafların karar öncesinde uzlaşabileceği varsayımını değerlendiriyor. Ancak Ripple, şimdiye kadar SEC’nin taleplerine sert şekilde itiraz ederken uzlaşmanın düşük bir olasılık olduğundan bahsedilebilir.

Diğer yandan davanın sonuçlanmasıyla ilgili yorumlar, sadece bir spekülasyon olarak kalırken karar sonrası taraflardan birinin temyize gitme durumunda davanın 2025 yılına sarkması olası.

XRP’de son durum 


Ripple ile SEC arasındaki davada önemli gelişmeler yaşanmaya başlanırken XRP’de yatay görünüm devam ediyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Uzun bir süredir geniş bantta yatay hareket eden XRP, bu yıl 0,65 dolar seviyesinde dirençle karşılaştıktan sonra geçen ay ana desteği 0,5 dolara kadar geriledi. Mayıs ayına destek bölgesinden gelen alımlarla hafif alıcılı başlayan XRP, bugün 0,54 dolar bandında işlem görüyor. 

kaynarca-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu