Ekonomi

Southwest pilotları Boeing gecikmeleri nedeniyle maaş kesintisi yaşayacak

Southwest Havayolları, Boeing’in uçak teslimatındaki gecikmelerin neden olduğu yüksek maliyetler ve personel fazlalığıyla uğraşırken, pilotlarına daha az çalışma saatleri sunmaya ve aylık ücretlerinde düşüşe yol açmaya hazırlanıyor. Tamamı Boeing filosuyla çalışan Dallas merkezli havayolu şirketi, ABD’li uçak üreticisinin güvenlik krizi nedeniyle önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Bu yıl sadece 20 Boeing uçağı teslim alacak olan Southwest, 80’den fazla uçaklık orijinal planından keskin bir düşüşle büyüme stratejisini ayarlamak zorunda kaldı.

Havayolunun pilot saatlerini azaltma planı, işten çıkarmalara başvurmadan maaş faturasını kesmek için tasarlanmıştır. Bu yaklaşım aynı zamanda pilotların ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) gerekliliklerini karşılamaya hazır olmalarını ve mümkün olduğunda hızlı bir şekilde tam operasyonlara dönebilmelerini sağlıyor. Girişimin Eylül ayı civarında uygulamaya konulması ve yüzlerce pilota sunulması bekleniyor.

Boeing için son kriz, Ocak ayında Alaska Air uçağında meydana gelen kabin içi panel patlamasıyla başladı ve filo ayarlamaları ve personel zorlukları da dahil olmak üzere havayolları için geniş çaplı yansımalara yol açtı. Southwest, pilotları temsil eden Southwest Airlines Pilots Association (SWAPA) ile henüz bir anlaşmaya varmış değil. SWAPA Başkanı Casey Murray, Boeing teslimat sorunlarıyla ilgili ön görüşmelerin yapıldığını ve yakında daha fazla görüşme yapılmasının beklendiğini kaydetti.

Southwest, genellikle ayda yaklaşık 100 saat uçan yaklaşık 12.000 pilot istihdam ediyor. Pilotlara ödenen ücretler yeni başlayan pilotlar için saatte yaklaşık 116 dolar ile deneyimli kaptanlar için saatte 317 dolar arasında değişiyor. Southwest, giderlerini daha da azaltmak için Ağustos ayında dört havalimanındaki operasyonlarını durdurmayı ve Chicago ve Atlanta gibi pazarlardaki varlığını azaltmayı planlıyor.

Havayolu ayrıca kritik pozisyonlar dışında tüm işe alımları durdurdu ve yılı 2023’e kıyasla yaklaşık 2.000 daha az çalışanla bitirmeyi öngörüyor. Gelecek yıl, koltuk kapasitesindeki ilave düşüşler nedeniyle personel sayısının daha da azalması bekleniyor. İşgücü maliyetlerini azaltmaya yardımcı olmak için yer hizmetleri personeline, çağrı merkezi çalışanlarına ve uçuş görevlilerine gönüllü ücretsiz izin teklif edildi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-emirgazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu