Haber

Tayvan 27 Çin askeri uçağı ve 13 savaş gemisi tespit etti

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşam saatlerinden sabah saatlerine kadar ada çevresinde 27 Çin askeri uçağı ve 13 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi.

Bakanlığın sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Açıklamada, “BZK-005” tipi silahsız insansız hava aracının, aynı tipte bir insansız hava aracı, 2 adet “J-10” tipi savaş uçağı, 2 adet “J-10” tipi savaş uçağı ile birlikte Tayvan Boğazı’nda prestijin “orta hattını” geçtiği belirtildi. “H-6” tipi bombardıman uçakları ve “Y-8” ADİZ’in güneybatısında “ASW” tipi deniz karakol, “KJ-500” tipi erken ikaz ve “Y-9” tipi askeri nakliye uçaklarının uçtuğu kaydedildi. .

Bakanlık, dün akşamdan sabah saatlerine kadar ada çevresinde Çin’e ait 22 askeri uçak ve 20 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi.

Uçuşlar ve gemi devriyeleri, ABD ve Kanada donanmalarına ait iki savaş gemisinin Tayvan Boğazı’ndan geçmesinin ardından geldi.

ABD Donanması’na ait “Arleigh Burke” sınıfı güdümlü füze taşıyan Ralph Johnson destroyeri ve Kanada Kraliyet Donanması’na ait “Halifax” sınıfı Ottowa yolcu gemisi, 9 Eylül’de Tayvan Boğazı’ndan rutin bir geçiş yaptı.

Çin ordusu, geçişin “gösteri amaçlı” olduğunu ve gemilerin takip edildiğini, hukuka ve uluslararası kurallara uygun olarak yanıt verildiğini iddia etti.

11 Eylül’de Çin’in Shandong uçak gemisi, Tayvan’ın güney ucundaki Eluanbi Burnu’na 60 deniz mili (yaklaşık 111 kilometre) yaklaştı.

Tayvan Adası’nı kendi topraklarının bir parçası, Tayvan Boğazı’nı ise karasuları olarak gören Çin, ABD’nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. ABD Deniz Kuvvetleri’nin bölgedeki seyrüsefer ve keşif faaliyetleri iki ülke arasında gerginliğe neden oluyor.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949 yılından bu yana fiilen bağımsızlığa sahip. Çin anakarası ile Tayvan arasındaki iç savaşın ardından yaşanan ayrılık halen devam ediyor.

gucehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu