Haber

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Can Atalay hakkındaki mütalaasını açıkladı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ‘hak ihlali’ kararına ilişkin mütalaasını sundu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) haklarının ihlal edildiğine karar verdiği Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ı tahliye etmezken, dosyayı Ankara 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı. Daha sonra hazırlanan mütalaada Anayasa’nın 14. maddesi hatırlatılarak Atalay’ın mahkûm edildiği suçun bu kapsamda olduğu belirtildi. Ardından Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin istinaf incelemesi sırasında tahliye talebine ilişkin ret kararı üzerinde duruldu.

Başsavcılığın mütalaasında şu ifadelere yer verildi:

“Şerafettin Can Atalay hakkında 2013 yılında işlediği suçtan dolayı soruşturma ve kovuşturmanın milletvekili seçilmeden çok önce başladığı, mahkûmiyetinin temel sevk ve uygulama unsurlarının suçla ilgili olduğu anlaşıldığı üzere Türk Ceza Kanununun 312. maddesi kapsamında, seçimden önce bu madde kapsamında suç işleyen milletvekili, Türkiye Cumhuriyeti 83. maddesinde öngörülen yasama dokunulmazlığından yararlanamayacaktır. Anayasanın 14. maddesi kapsamına giren suçlara sınırlama getirilmemesi kanun koyucunun bilinçli tercihidir.Hükümlünün mahkûmiyetine konu olan suçlar ve eylemler devletin güvenliğine karşı işlenen suçlardır ve bu suçların devlet güvenliğine karşı işlenmesi mümkün değildir. madde kapsamına girmeyeceklerini düşünüyorum.Yargıtay 3′ 3. Ceza Dairesi’nin 28 Eylül 2023 tarihli kararı sonucunda Can Atalay hakkında verilen onama kararıyla hüküm kesinleşerek infaz edilebilir hale geldi. Onama kararı sonrasında sanık hükümlü statüsüne kavuştu ve Yargıtay, kararını Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderdi. Bu aşamada Yargıtay, temyiz incelemesi sırasında kendisini serbest bıraktı. “Yargıtay, konu hakkında değerlendirme yaptıktan sonra tahliye talebini reddetme veya kabul etme konusunda takdir yetkisine sahiptir.” – ANKARA

haberpalandoken.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu