Haber

Başkan Soyer: “Miras aldığımız yapıları gün yüzüne çıkarmanın zamanı geldi”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Basmane Oteller Caddesi’ndeki 6 tarihi binanın onarımını yüzde 55 oranında tamamladı. Bölgedeki tarihi dokuyu ortaya çıkaracak, bölgenin çekiciliğini artıracak ve turizmi canlandıracak “Oteller Projesi”ni yerinde inceleyen Lider Tunç Soyer, “Proje tamamlandığında İzmirlilere çok büyük fayda sağlayacak” dedi. değerli yapıların ve şehrin turizm açısından zenginleşeceğini ifade ederek, “İzmir’in kayıp tarihini gün yüzüne çıkarıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin sembol bölgelerinden Basmane’de tarihi aksı canlandıracak Oteller Projesi’nin çalışmalarını inceledi. Önder Soyer’e kent gözlemcisi yazar Orhan Beşikçi de eşlik ederek Oteller Sokağı’nın tarihi hakkında bilgi verdi. Basmane Pazaryeri Mahallesi’nde Tevfik Paşa Konağı ve ünlü yazar Tarık Dursun K.’nin bir süre yaşadığı konutun da aralarında bulunduğu 6 binanın onarımı yüzde 55 oranında tamamlandı.

 

İzmir’in kayıp tarihini gün yüzüne çıkaracağız

Oteller Projesi’nin tarihi bölgeyi eski günlerine kavuşturacağını belirten Önder Tunç Soyer, “Basmane Oteller Caddesi ancak bina cephelerinin güzelleştirilmesiyle kendini gösteren bir caddeydi. Artık miras aldığımız bu yapıları gün yüzüne çıkarmanın zamanı geldi. Arkadaşlarım yıkılan ve harap olan binaları birer birer ayağa kaldırmaya çalışıyor. Bu çalışma tamamlandığında İzmir halkı çok değerli yapılara kavuşacak, kent turizm açısından zenginleşecek, buradaki doku yeniden prestije kavuşacak. Eski görkemli görüntüleri ve anılarıyla yeniden anılacak. İzmir’in kayıp tarihini gün yüzüne çıkaracağız. “İzmir halkı gurur duyacaktır, gurur duyacaktır” dedi.

 

Eski İzmir’in kurtuluşu

Basmane’de Helenistik dönemden günümüze kadar pek çok medeniyetin izlerinin bulunduğunu belirten kent gözlemcisi yazar Orhan Beşikçi, “Eski İzmir camileri, mescitleri, sinagogları, kiliseleri ve sivil mimarinin ilginç örnekleri burada. “Bütün bunların birikimiyle bu bölge gelecekte turizme büyük katkı sağlayacak” dedi.
Osmanzade Tepesi’ndeki çıkmaz sokakta çok değerli binaların bulunduğunu belirten Orhan Beşikçi, “Tevfik Paşa Konağı ile Türk edebiyatının değerli ismi Tarık Dursun K.’nın çocukluğunu ve gençliğini geçirdiği ev de projede yer alıyor. Onarım çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bu eserlere eski İzmir’in kurtuluşu diyebiliriz. Önder Tunç Soyer’in Basmane’ye gösterdiği ilgi oldukça dikkat çekici. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin satın alıp kamulaştırdığı, onarımına başlayıp kente kazandırdığı Yıldız Sineması, Bıçakçı Han, Polis Otel, Carfi Konağı, Tevfik Paşa Konağı… Aynı şekilde Mirali İlçesi’nde de Cumhuriyet Halk Fırkası Çeşmesi vardı ve o çeşme da akıyordu. getirilmiş. “Basmane’nin tarihine ve tarihine büyük katkı sağlayacak yatırımlara imza attı” dedi.

 

Gevrekçi Kız’ın hikayesi Osman Paşa Konağı’nda geçti

İzmir’de pek bilinmeyen “Gevrekçi Kız” olayının Basmane Oteller Bölgesi’ndeki Osman Paşa Konağı’nda yaşandığını belirten Beşikçi, “Amcasının fırınında bakım için çalışan 15 yaşındaki genç kız İşgal günlerinde ailesinden bir kişi belli saatlerde Basmane, Mezarlıkbaşı, Kapılar’a gitti. Selvili Mescit sokaklarında tahıl satarak geçimini sağlayan Tilkilik, işgalin üçüncü gününde Çorakkapı önünde cesetlerle karşılaştı. , Anafartalar ve Selvili Mescit karakollarına. Yakınlardan gelen silah seslerinden korkarak Pazaryeri’ndeki evine doğru koştu. Bir anda önünde beliren devriyelerin dur ihtarına aldırış etmeden Osmanzade Tepesi’ne doğru yönelerek çıkmaz sokağa girdi. sağda. Sokak yıllardır cips satan tanınmış ailelerin eviydi. Caddenin sonunda Osman Paşa ailesine ait geniş bahçeli konağın kapısında durdu ve şöyle dedi: ‘ Kapıyı aç! ‘Kurtar beni!’ bağırdı. Sesi içeriden duyuldu ancak köşk sahipleri endişelenerek kızın içeri girmesine izin vermedi. Genç kızın çığlıkları bir süre sonra kesildi. Sabah saatlerinde gevrek satıcısı kızın cesedini Dönertaş Çeşmesi önünde buldular. Yıllar sonra bir hayır kurumuna bağışlanan bu köşk, ilgisizlikten yağmalanmış ve köşkün kapısı, sırlarıyla birlikte bir daha açılmamak üzere kapatılmıştır. Osman Paşa ailesi yaşanan olayın acısını nesiller boyu unutmadı. Yunan askerlerinin eve girmesi korkusuyla kapıyı açamayan aile, daha sonra büyük pişmanlık duydu. “Bir süre sonra aile, konağı Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağışladı” dedi.

 

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Büyükşehir Belediyesi, Basmane Bölgesi Pazaryeri Mahallesi’nde, 19. yüzyıl klasik İzmir konutlarının farklı örneklerinin karşılıklı olarak yer aldığı tarihi caddeyi yeniden canlandırıyor. 945 Sokak’ta günümüze kadar ulaşan ancak korunmadığı takdirde yok olacak olan tarihi ve tescilli Osmanlı dönemi konutları, yapılacak onarım çalışmaları ile konaklama ve günübirlik gezilere açılacak. Avlulu binalar aynı zamanda kafe, restoran ve kahvaltı salonu olarak da hizmet verecek. TARKEM’e ait olan ve Basmane bölgesinin en büyük tarihi yapılarından biri olan Tevfik Paşa Konağı, onarım çalışmalarının ardından konaklama fonksiyonuyla da yaşatılacak.

 

İkinci etapta ise cadde ve meydan düzenlemesi var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Basmane Oteller Projesi’nin ikinci etabında 945 Sokak üzerinde yer alan iki farklı tarihi binanın onarım çalışmasını gerçekleştirecek. Ayrıca dokuyla uyumsuz olan yapının yerine yeni bir yapı inşa edilecek. Proje kapsamında Kurtuluş Savaşı sırasında 945 Sokak çıkmazına sığınan ve çaldığı kapılar açılmayınca şehit olan ‘Gevrekçi Kız’ın hikayesi de yaşatılacak. Gevrekçi Kız anısına meydan düzenlenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberayvalik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu