Ekonomi

Bundesbank: 2024’te Alman ekonomisinde büyüme olacak

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, ARD televizyonuna yaptığı açıklamada ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi olan Nagel, “2024 için işaretler daha iyi. Yeniden büyüme olacak.”

2023 yılının Alman ekonomisi açısından ekonomik büyüme açısından “iyi bir yıl” olmadığını belirten Nagel, “Ancak ciddi bir durgunluğa gireceğimiz bir yıl da değil.”

“Almanya Avrupa’nın hasta adamı değil”

Enflasyonla mücadelede ECB’nin para politikasının etkili olduğunu belirten Nagel, “Enerji ve gıda fiyatları hariç çekirdek enflasyon oranı hâlâ yüzde 4’ün üzerinde. Yüzde 2 hedefimizin hâlâ uzağındayız ama gidişat doğru” “

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, “Almanya Avrupa’nın hasta adamı değildir” yönündeki önceki açıklamalarını yineledi ve şunları söyledi:

“Şu anda büyük bir belirsizlik dönemi var, faizler yükseliyor ve bunun sonucunda ekonomi yavaşlıyor. Bu da enflasyonu düşürme sürecinin bir parçası. Demografi alanında yapısal sorunlarımız var. Elbette bu ülkenin dijitalleşmesi konusunda yapacak çok işimiz var. Bu konular ele alınırsa Almanya’da büyüme potansiyeli var. Bu nedenle Alman ekonomisinin önümüzdeki birkaç yıldaki görünümü konusunda endişe duymuyorum.”

ECB’nin dijital euro ihracına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Nagel, tüm dünyanın daha dijital hale geldiğini söyledi.

“Gelecekte bu dijital euro ihraç edilecek”

Nagel, “Ekonomi dünyası giderek daha dijital hale geliyor. Bu açıdan aslında merkez bankalarının bu amaçla bir ödeme aracı sunması anlaşılır ve mantıklı. Gelecekte bu dijital euro piyasaya sürülecek. Bu da birçok yeniyi yaratacak.” Vatandaşlara fırsatlar.”

Alman ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde zayıf alım gücü ve yüksek faiz oranları nedeniyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında küçüldü.

Yavaş küresel ekonomi ve diğer ülkelere kıyasla yüksek enerji maliyetleri, bir sanayi bölgesi olarak Almanya’yı etkiliyor.

Hükümet, 11 Ekim’de küresel ekonomideki durgunluk nedeniyle daha önce yüzde 0,4 olarak açıkladığı bu yılki resmi büyüme beklentisini eksi yüzde 0,4’e güncellemişti.

Hükümet büyümenin 2024’te yüzde 1,3’e, 2025’te ise yüzde 1,5’e çıkmasını bekliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), 12 Ekim’de Almanya’nın bu yıl küçülecek tek gelişmiş ülke olacağını açıklayarak, büyüme beklentisini yüzde eksi 0,3’ten yüzde eksi 0,5’e düşürdü.

akyazi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu