Yaşam

Burhaniye Belediyesi tarafından 18. Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği Kapsamında Düzenlenen Geleneksel Deve Güreşleri

Bir Numara – Burhaniye Belediyesi tarafından 18. Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği kapsamında düzenlenen Klasik Deve Güreşlerinde Taşçı Beyefendi’nin yaptığı deve güreşleri, DEGÜF tarafından “Türkiye’de Sezonun En İyi Güreşleri” seçildi.

Her yıl Ocak ayında düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenlikleri kapsamında Burhaniye’de klasik olarak düzenlenen Klasik Deve Güreşleri bu yıl da binlerce güreşseveri Burhaniye’ye çekti.

Önder Deveciler, asırlık bir kültür olan deve güreşleri için yaptığı konuşmada, “Burhaniye Belediyesi olarak göreve geldiğimizde en iyi güreşi yapacağımızın sözünü vermiştik. Bu kültürü yaşatıyoruz ve yaşatacağız. Burhaniye’de deve güreşlerinin en güzelini en güzelini yapacağız” dedi.

Deve Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu (DEGÜF) tarafından yapılan anket sonucunda Burhaniye Deve Güreşlerinde sahaya çıkan Bir Numara – Taşçı Bey adlı develerin güreşi, Dönemin En Uygun Güreşi seçildi. Türkiye genelindeki güreşseverlerle yapılan anket sonucunda Türkiye’de.

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, deve güreşi kültürünü yaşatan bir belediye olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Deve güreşi kültürünü yaşatmak için başta DEGÜF olmak üzere Meclis Üyelerimiz, Düzenleme Kurulu ve Burhaniye Deveciler Derneği’ne teşekkür ediyorum. deve güreşi kültürümüzü yaşatalım.”
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

hopaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu