Haber

Çin ve Kamboçya liderlerinden “çok taraflı işbirliğini derinleştirme” mesajı

Kamboçya Başbakanı Hun Sen’in Pekin ziyaretinde iki ülke arasında çok yönlü iş birliğinin geliştirilmesi mesajları verildi.

Başbakan Hun, bugün sona eren üç günlük ziyaretinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Kiqiang ile bir araya geldi.

Görüşmede Hun’un Pekin’i en son Şubat 2020’de, Çin’in Kovid-19 salgınının etkilerini hissetmeye başladığı bir dönemde ziyaret ettiğini hatırlatan Xi, üç yıl sonra bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Çin ve Kamboçya’nın stratejik bağlarını derinleştirmesini ve idari deneyimlerini paylaşmalarını umduğunu ifade eden Xi, önceliğin endüstriyel kalkınmaya, tarımsal üretimde işbirliğine ve sınır ötesi kabahatlere karşı ortak çabalara verilmesi gerektiğini vurguladı.

Xi, daha fazla Çinli şirketin Kamboçya’ya yatırım yapmasını teşvik edeceklerini, Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında Tayland Körfezi’ndeki Sihanoukville Özel Ekonomik Bölgesi’nin geliştirilmesine ve ulaşım altyapısı projelerine destek vereceklerini belirtti.

İki ülke arasında doğrudan uçuşların sürdürülmesine ve artırılmasına öncelik vereceklerini ifade eden Xi, turizm alanında iş birliğini teşvik etmek istediklerini kaydetti.

“Hegemonya hareket ediyor”

Kalkınma hakkının birkaç ülkeye özel bir ayrıcalık olmadığını vurgulayan Xi, ideolojik karşı karşıya getirmenin, ticaret ve teknoloji mübadelesini siyasallaştırarak silah olarak kullanmanın, çevre ülkeleri ekonomik bağları zorla kopartarak “hegemonik hamleler” olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı’nın sözleri, son yaşanan “casus balonu” krizi nedeniyle ilişkileri gerilimi tırmandıran ABD’ye yönelik bir eleştiri olarak yorumlandı.

Pekin yönetiminin Kamboçya’nın kendi koşullarına uygun kalkınma yöntemini seçmesini desteklediğinin altını çizen Xi, “Çin, Kamboçya’nın ulusal egemenliğini ve güvenliğini sürdürmesi, kendi iç politika programlarını geliştirmesi, ekonomik ve sosyal kalkınmasını istikrarlı bir biçimde gerçekleştirmesi için destekliyor. ve yabancı güçlerin Kamboçya’nın iç işlerine müdahale etmesine izin vermek için. Müdahaleye kararlılıkla karşı çıkıyor.” söz konusu.

Başbakan Hun ayrıca Kamboçya’nın Kovid-19 ve diğer sorunlarla mücadeleye yardımcı olarak kendi kalkınma yolunu çizmesine destek verdiği için Xi’ye teşekkür etti.

Hun ile Çinli mevkidaşı Li Kiqiang arasındaki görüşmede iki ülke arasında 12 işbirliği anlaşması imzalandı.

Çin ile Güneydoğu Asya komşusu Kamboçya arasındaki ticaret hacmi, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 17,5 artarak 16 milyar dolara ulaştı. Pekin, son 11 yıldır Kamboçya’nın en büyük ticaret ortağı olmuştur.

haberfindikli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu