Haber

Erdoğan, Biden’la yaptığı “F-16” görüşmesini şöyle anlattı: Konuyu İsveç’e bağlıyor, ona tek cevabım var.

Hindistan’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile kısa bir sohbet gerçekleştirdiğini söyledi. Erdoğan, “Maalesef F-16 meselesinde konuyu ellerinden alıp İsveç İsveç diyorlar. Bu yaklaşım bizi üzüyor. Benim tek cevabım var, siz her şeye kongre diyorsunuz. Benim de kongrem var. Böyle bir karar olmazsa” dedi. TBMM’den geçerse bir şey söyleyemem. “İsveç’in NATO’ya üyeliğine Türkiye Büyük Millet Meclisi karar verecek.”

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ İÇİN TBMM’DE KONUŞMA

İsveç’in NATO’ya üye olabilmesi için Türkiye’nin onayı gerekiyor. Türkiye bu konuda İsveç’e bazı kurallar koyarken, teröre verilen zeminin sona erdirilmesi talep edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak İsveç’in NATO üyeliği talebini TBMM’ye iletti. Bu noktada İsveç’in NATO’ya üyelik süreci Parlamento’da oylanacak.

“SEN HER ŞEYE KONGRE DİYEYORSUNUZ, BENİM KONGREM TBMM”

Gelişmeler merakla beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı gündelik görüşmede konunun F-16’ların satışıyla gündeme geldiğini söyledi ancak Biden, İsveç’in üyelik sürecini mazur gördü. Erdoğan, “Biden’la sıradan da olsa bir görüşmemiz oldu. Maalesef konuyu F-16 meselesinden uzaklaştırıp İsveç İsveç’tir diyorlar. Bu yaklaşım bizi üzüyor. Benim tek cevabım var, siz arayın” dedi. her şey bir kongre. Benim de bir kongrem var. TBMM’den böyle bir talep var.” “Karar çıkmadıkça bir şey söyleyemem. Tek başıma karar verecek durumda değilim. Meclisimin kararını beklemek zorundayım. Üyelik kararını Türkiye Büyük Millet Meclisi verecek.” söz konusu.

haberkumru.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu