Ekonomi

Fransa, sol kanadın beklenmedik yükselişinin ardından siyasi çıkmazla karşı karşıya

Fransa, Marine Le Pen’in aşırı sağcı hedeflerini engelleyen sol desteğin beklenmedik bir şekilde artmasının ardından hükümet kurmak için zorlu müzakerelere girişti.

Yeni Halk Cephesi (NFP) Pazar günkü seçimlerin ardından Ulusal Meclis’te baskın grup haline geldi. Bununla birlikte, hiçbir parti tam çoğunluğa ulaşamadı; bu da NFP liderliğinde çoğunluk için gerekenden daha az sandalyeye sahip bir hükümet veya büyük, yönetilmesi zor bir koalisyon gibi seçeneklere yol açıyor.

Bu gelişme Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için bir gerileme olup, özellikle Olimpiyat Oyunları ufukta görünürken, Euro bölgesinin ikinci büyük ekonomisi olan Fransa ekonomisi için belirsizlik ve potansiyel istikrarsızlık yaratmaktadır. Bölünmüş parlamentonun Fransa’nın Avrupa Birliği içindeki rolünü azaltması ve yerel yasa ve politikaların oluşturulup uygulanmasını zorlaştırması muhtemeldir.

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan ve Le Monde gazetesi tarafından referans gösterilen seçim sonuçlarına göre sol koalisyon 182, Macron’un merkez siyasi ittifakı 168 ve Le Pen’in Ulusal Ralli’si ve ortakları 143 sandalye kazandı.

Muhtemel adaylardan Yeşiller Partisi lideri Marine Tondelier “Siyasi sistemimizin mantığına uygun olarak Emmanuel Macron şimdi Yeni Halk Cephesi’nden başbakanlık için bir aday önermesini istemelidir” dedi.

“Daveti kabul edecek mi, etmeyecek mi? Bu cumhurbaşkanı sık sık beklemediğimiz şeyler yaptığı için bekleyip görmemiz gerekecek,” dedi RTL radyosuna verdiği bir mülakat sırasında.

Başbakan Gabriel Attal istifa etmek istediğini ifade etti, ancak yeni bir hükümet kurmanın zorlukları göz önüne alındığında Cumhurbaşkanı Macron’un bunu hemen kabul edip etmeyeceği henüz belli değil.

Attal, “Sorumluluklarımı kesinlikle gerektiği sürece yerine getireceğim – ulusumuz için çok önemli olan bir etkinliğin (Olimpiyatlar) eşiğinde bu tartışılmaz” dedi.

Fransız Komünist Partisi, aşırı sol France Unbowed, Yeşiller Partisi ve Sosyalist Parti de dahil olmak üzere NFP içindeki gruplar seçimden sonra gelecekteki eylemlerini planlamak üzere bir araya geldi. France Unbowed lideri Jean-Luc Mélenchon, NFP’nin bir sonraki başbakanı sağlaması gerektiği konusunda ısrar etti. Bununla birlikte, koalisyon içindeki anlaşmazlıklar tek bir başbakan adayı üzerinde uzlaşmayı zorlaştırıyor.

Eski Başbakan Edouard Philippe gibi merkez siyasetin önde gelen isimleri istikrarlı bir hükümetin kurulmasına yardımcı olmak istediklerini beyan etmişler ancak birçok merkez siyasetçinin fazla radikal bulduğu Mélenchon’un France Unbowed’u ile çalışmayı açıkça reddetmişlerdir.

Seçim sonuçlarına ilişkin tahminlerin açıklanmasının ardından Euro’nun değeri düştü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

haber-birecik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu