Ekonomi

Fransa’daki seçim belirsizliği Euro’yu düşürdü

Asya’da erken işlemlerin başladığı Pazar günü Euro %0,3 düşüşle 1,08 dolardan işlem gördü. Bu düşüş, Fransız parlamento seçimlerinde parlamentonun askıda kaldığını gösteren sandık çıkış anketlerinin yayınlanmasını takip etti. Sol bir ittifak olan Yeni Halk Cephesi, beklentilere meydan okuyarak en fazla sandalyeyi elde etmeye hazır görünüyordu.

Monex Europe FX analiz başkanı da dahil olmak üzere piyasa analistleri, seçimlerin sonucunun piyasa koşullarını temelden değiştirmediğini, ancak Fransa için potansiyel bir yasama duraklamasına işaret ettiğini belirtti. Aşırı sağ karşıtı grupların önemli ölçüde destek kazandığının altını çizen Monex, yine de Fransa’nın gelecekteki yönetiminde beklenen yasama boşluğuna vurgu yaptı.

Yatırımcılar şimdi, Fransız parlamentosunun kesin yapısını ve Yeni Halk Cephesi’nin politikalarını ne ölçüde yürürlüğe koyabileceğini beklerken, beklenen bir dalgalanma ve belirsizlik dönemiyle karşı karşıya. İttifakın ilk önerileri arasında memur maaşlarında %10’luk bir artış, ücretsiz okul yemeği, malzeme ve ulaşım sağlanması ve konut sübvansiyonlarında %10’luk bir artış yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta, anketlerin parlamentonun askıda kalma olasılığını öngörmesi ve bunun da olası bir aşırı sağ zaferine ilişkin endişeleri hafifletmesiyle Euro’da bir yükseliş görülmüştü. Bu artış, Haziran ayı başında Cumhurbaşkanı Macron’un seçimleri ilan etmesinin ardından Euro’nun yanı sıra hisse senedi ve tahvil piyasalarında yaşanan önemli düşüşün ardından geldi.

Fransız tahvil fiyatlarının seçim sonuçlarına tepki olarak aşağı yönlü bir ayarlama yaşayabileceğini öne süren Harvey’e göre tahvil piyasasının yatırımcılar için bir odak noktası olması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

artovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu