Ekonomi

Goldman Sachs’tan Türkiye faiz ve enflasyon tahmini

Goldman Sachs’ın Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ekonomi analistleri tarafından yayımlanan raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) para azaltma hızı dikkate alındığında enflasyonun beklenenden daha hızlı düşebileceği vurgulandı. piyasada arz.

Raporda enflasyonun yıl sonunda yüzde 42,6 olan tahminin aksine yüzde 30’a düşebileceği belirtildi.

Ekonomim’de yer alan habere göre, TCMB’nin güncel iletişimine bakıldığında, Banka’nın bu ay politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45’e çıkaracağı tahmin edilen raporda, Goldman Sachs’ın politika faizine ilişkin önceki tahmininin de aynı olduğu hatırlatıldı. oran yüzde 42,5 oldu.

Raporda, enflasyonun piyasa fiyatından daha hızlı düşmesi nedeniyle Banka’nın yıl ortasında politika faizini düşürmeye başlayabileceği ve bunu TL üzerinde baskı yaratmadan yapabileceği belirtildi.

Raporda, “‘Enflasyonda beklenenden hızlı bir düşüşün kesinlikle büyük bir negatif çıktı açığı gerektirmeyeceği’ yönündeki görüşümüz göz önüne alındığında, para politikasında erken gevşeme riski piyasa fiyatlamalarına göre daha düşük.” ifadelerine yer verildi. (EKONOMİK HİZMET)

egil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu