Teknoloji

Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın İlk Sözü “Gelecek Gökyüzünde” Oldu

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı taşıyan SpaceX uzay aracı, NASA’nın Florida’daki Uzay Merkezi’nden ABD yerel saati ile 16:49 ve Türkiye saati ile 00:49’da başarıyla fırlatıldı. Axiom Space Ax-3 Mission adıyla paylaşılan YouTube videosunda Türk astronot Alper Gezeravcı’nın sözlerine yer verildi.

Astronotların sırayla konuştuğu konuşmada Alper Gezeravcı, “Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için ilk Türk’ün uzaya ayak bastığı bu ana, şanlı dedemizin sözleriyle başlamak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün dahi sözü: Gelecek göklerdedir!” sözlerini kullandı.

Falcon 9 Planlandığı Gibi Dünya’ya İndi

Falcon 9 planlandığı gibi Dünya’ya indi

SpaceX’in Dragon kapsülünü Uluslararası İstasyon’a taşıyacak Falcon 9, canlı geri sayımın ardından ABD yerel saati ile 16:49’da (ABD yerel saati ile 00:49) planlandığı gibi fırlatıldı. 70 metre uzunluğa, 3,7 metre çapa ve yaklaşık 550 ton faydalı yüke sahip olan Falcon 9 roketi, Dünya yörüngesinden 22 bin kilogram, Mars’tan 4 bin kilogram, sabit transfer yörüngesinde ise 8 bin 300 faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. .

Falcon 9 Roketi, Ax-3 grubunu taşıyan Dragon kapsülünü belirlenen yüksekliğe çıkardıktan sonra başarıyla ayrıldı. Daha sonra astronotları taşıyan 8,1 metre uzunluğundaki Dragon kapsülü, Falcon 9 Roketinden başarıyla ayrıldı.

Alper Gezeravcı 14 Gün Boyunca Uzayda Bilimsel Çalışmalar Yapacak

Alper Gezeravcı 14 Gün Boyunca Uzayda Bilimsel Çalışmalar Yapacak

Uzay yolculuğu sırasında “İlk Türk Astronot” unvanını alan Alper Gezeravcı, 14 gün boyunca ISS’de 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak. Mikro yerçekimi, uzay ortamında insan sağlığı, yerçekimi olmayan ortamda katı-sıvı karışımlarının araştırılması ve Tuz Gölü bitkisinin uzay ortamında araştırılması gibi farklı alanlarda bilimsel projeler üzerinde çalışacak.

Türkiye saati ile cumartesi günü öğle saatlerinde UUİ’ye varması beklenen Ax-3 Misyonu’nun diğer üyeleri de daha önce belirlenen farklı alanlarda bilimsel çalışmalar yürütecek. Grubun Uzay İstasyonu’na vardığında SpaceX’e canlı bağlanarak duygu ve fikirlerini paylaştığı kaydedildi.

Ax-3 Misyonu’nda ABD ve İspanya’yı temsil eden lider Michael Lopez-Alegria, Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt ve İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Pilot Walter yer alıyor.

dereli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu