Haber

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz öğrencilerle buluştu

KOCAELİ (İGFA) –Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen Meslek Sohbeti’nde öğrencilerle bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.
Okul Müdürü Ömer Yılmaz ve öğretmenler tarafından karşılanan Vali Seddar Yavuz’a öğrenciler çiçek takdim etti.

Vali Seddar Yavuz, beraberinde Kartepe Kaymakamı Hasan Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek ile birlikte müdürün odasına giderek okul ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Seddar Yavuz ve beraberindekiler daha sonra röportajın yapılacağı salona geçti.
Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Yavuz, sözlerine şu cümlelerle başladı: “Sevgili gençler, sosyal bilimler liselerimiz bu alanda özel eğitim veren, özellikle sosyal bilimler alanında insan yetiştirmek amacıyla tasarlanmış liselerimizden biridir. sosyal bilimler alanında ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü oluşturmaktır. “Ülkemizin geleceğini yönetecek ve şekillendirecek yöneticilerimizin, hukukçularımızın ve sosyal bilimcilerimizin yetişeceği bir okul olarak tasarlandı.”

HEDEFİMİZİ TÜM İNSANLIĞA FAYDALI OLMAK OLMALIYIZ

Vali Yavuz, ilim ve bilimin tek başına yeterli olmadığını, gelişen teknoloji ve bilimin akıl ve irfanla buluşarak insanlığa faydalı olması gerektiğinin altını çizerek, kariyer seçimlerinde dikkatli olunması gerektiğini belirterek şu tavsiyelerde bulundu: “Önemli olan; Elimizden gelenin en iyisini ortaya koyarken, elimizden gelenin de hem bize, hem topluma, hem de tüm insanlığa faydalı olması gerekir. Yarın hepiniz bir meslek seçeceksiniz, nasıl bir meslek seçeceğinizi sorarsanız; tanımanızı öneririm. Önce kendiniz.Kişilik özellikleriniz ve akademik becerileriniz sizin için en değerli yol haritalarından biri olacaktır.Ayrıca seçmeyi düşündüğünüz, kendinize uygun bulmanız veya değerlendirmeyi düşündüğünüz mesleğe ilişkin olarak iletişime geçmeniz yeterli bir yol ve prosedür olabilir. Bu meslekte değerli mevkilere ulaşmış, mesleği icra etmiş kişiler. “Bu mesleğin nasıl icra edileceği, avantajları, dezavantajları ve ne tür kişilik özellikleri gerektirdiği konusunda kendilerinden bilgi alabilirsiniz.”

MESLEĞİNİZİ SEVİYORSANIZ, İŞİNİZİ İYİ YAPAR VE İNSANLARA KEYİF KAZANDIRIRSINIZ

Vali Yavuz, “Akademik başarınızın, hayattaki başarınızı gölgelememesini özellikle rica ediyorum.” Bu anlamda kariyer seçmenin etkilerini anlatarak keyifli olacak seçimler yapma konusunda da şunları söyledi: “İnsanlar akademik başarı peşinde koşarken her zaman hayatlarını özlüyorlar, o yüzden mutlu olabileceğiniz ve sevebileceğiniz bir meslek seçin. Sakın yapmayın. Sırf puanınız yüksek diye tercih yapın, bu mesleği seçmişsiniz gibi hissettiren meslekleri seçin. Kişisel olarak bir gün tekrar oturduğunuz masalara dönsem yine bu mesleği seçerdim. O yüzden umarım ki yaşıma geldiğinizde ben bu mesleği seçtim ve yine bu mesleği seçeceğim diyebileceksiniz. Mutsuz insanlardan tavsiye almayın. Mutsuz insanlar size doğru tavsiye veremez. Kendi halinde mutsuz insanlar meslek size doğru yolu gösteremez.Bu nedenle mesleğinde başarılı olan, mesleğini seven insanlarla konuşun.Sevgili gençler, eğer mesleğinizi seviyorsanız işinizi iyi yapar, insanlara düzgün davranır ve insanları memnun edersiniz. Mesleğinizi sevmezseniz hem kendinizi mutsuz edersiniz, hem de hizmet ahlakınızı mutsuz edersiniz. Yaptığınız işi sevmek muhataplarınız için de çok değerlidir. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Aziz Türk Milletinin geleceği olan çocuklarım, sizlere tüm kalbimle başarılar diliyorum. “Üniversite sınavına girecek gençlerimizin gönlüne yakın olan ve hayalini kurduğu mesleklere yönelmelerini diliyorum.”

Öğrencilerin ilgiyle dinlediği Vali Yavuz, mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak, bu mesleği seçme nedeni hakkında bilgiler vererek, mesleğin keyifli ve zor yanlarını anlatarak konuşmasına devam etti.

Kariyer söyleşisi Vali Yavuz’un öğrencilerin sorduğu soruları içtenlikle yanıtlaması ile sona erdi.
Görüşmenin ardından öğretmenler odasına giden Vali Yavuz, okul yönetimi ve öğretmenlerle bir araya gelerek eğitim faaliyetlerine ilişkin konuların görüşüldüğü ve taleplerin istişare edildiği bir toplantı gerçekleştirdi.
Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

geyveajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu