Haber

Masak raporunda ortaya çıktı: Sözde iş kadını PKK kasası çıktı!

Terör örgütü PKK’nın kökünün kazınması mücadelesi her alanda olduğu gibi mali alanda da devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün PKK/KCK Mali alanına ilişkin yürüttüğü soruşturmada, örgütün Irak’taki akademisinde eğitim alan ve talimatıyla Türkiye’ye gönderilen Murat Yılmaz’ın öldürüldüğü ortaya çıktı. Duran Kalkan ve Murat Karayılan, sözde KCK Türkiye Finansının Genel Sorumlusuydu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Altun’un hazırladığı iddianamede, tutuklanan örgüt üyelerinden Gülşen Duran’ın, Murat Yılmaz’ın kız arkadaşı olduğu ve örgütün kumbarası olduğu ortaya çıktı. Diyarbakır’da güzellik salonu sahibi olan ve iş kadını olarak tanınan Gülşen Duran hakkında şok bilgilere ulaşıldı.

HEM KURULUŞA HEM ÇOCUK NÖZETİNDEKİ AİLELERE GÜÇLENDİRME

Tutuklu ve yargılanan Gülşen Duran hakkında hazırlanan MASAK raporunda, kadının örgüte bağlı şirketler ve özel ailelerle para ticareti yaptığı ortaya çıktı. Bir dönem Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği Başkanı olan Gülşen Duran’ın, 2020 yılında HDP önünde nöbet tutan kişilere temizlik malzemesi desteği sağladığı ortaya çıktı. örgütle olan bağlarını gizlemek amacıyla.

45 yaşındaki Gülşen Duran’ın güzellik salonlarının yanı sıra pazarlama şirketlerinde de çalıştığı ve 13 bankada hesabı olduğu belirlendi. 2000-2020 yılları arasında 10 farklı şirkette çalışma ve iştirak kaydı bulunan kadının MASAK raporunda, 2005-2020 yılları arasındaki hesap hareketlerinde 8 milyon 755 bin 739 lira, 6 milyon 755 bin 739 lira olmak üzere 15 milyon lira tespit edildi. milyon 196 bin 847 lira çıkış oldu.

MASAK RAPORUNDA GELİŞTİRİLDİ

Gülşen Duran’ın, sahibi ve ortakları PKK terör örgütüne üye olan şirketlere 1 milyon 100 bin lira aktardığı belirlendi. MASAK raporunun değerlendirilmesinde Duran’ın, ailesinden 6 kişi ve terör örgütü üyeliği suçlamasıyla haklarında dava açılan 17 kişiyle birlikte 86 bin 200 lira değerinde para aktardığı belirlendi.

PKK ile bağlantılı kişilerden hesabına 27 bin 335 lira para giren Duran’ın, PKK ile bağlantılı kişilere de hesabından 17 bin 760 lira çıkışı olduğu belirlendi. Ayrıca terör örgütü üyeliği nedeniyle yöneticileri veya ortakları ticareti yapılan şirketlerden hesabına 1 milyon 980 bin lira para girişi olan Duran’ın, bu şirketlere de 444 bin 754 lira aktardığı belirlendi. Duran’ın hesaplarında yapılan incelemede 3 milyon 500 bin lira değerinde şüpheli işlem tespit edildi.

KURULUŞUN PARA Kasası

Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek suçundan 22,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Gülşen Duran hakkında hazırlanan iddianamede çarpıcı bilgilere yer verildi.

Duran hakkında ifade veren Bâtın tanığı Ulaş, Duran’ın KCK Türkiye Finans Sorumlusu Murat Yılmaz ile aşk yaşadığını, Murat Yılmaz’ın organizasyon çalışmaları kapsamında şehir dışı gezilere kendisini de yanında götürdüğünü belirtti. Yılmaz’ın organizasyon çalışmalarından kazandığı parayı da Duran’a aktardığını söyledi. Sahibi olduğu şirketten zimmete para geçirdiğini ve yüksek derecede haksız avantaj elde ettiğini söyledi.

Görgü tanıklarından Ümit Güneş, PKK Finans Alanı yapılanması içerisinde kiralık kasa olarak Murat Yılmaz’ın en çok güvendiği kişinin Gülşen Duran olduğunu anlattı.

“BÜROKRASİDE İLİŞKİ OLDUĞU İSİMLER VARDI”

Güneş, Duran’ın elde ettiği varlıkların PKK Finans Alanı bünyesinde faaliyet gösteren örgüt mensuplarından vergi alınması adı altında toplanan paralar olduğunu belirterek, “Bu paralar bir süre Gülşen Duran’ın elinde kalıyor. Neye göre olduğu belli değil. Yöntemler Gülşen Duran’ın kendisine getirilen parayı saklaması için sakladı.” Kişi olarak bilmiyorum ama gizliliğe kesinlikle saygı duyuyor.

Gülşen Duran, Irak gezilerinde PKK’nın adını kullanıyor ve örgütün paralarıyla iş yapıyor. Hanımefendiliğini kullanarak birçok iş anlaşması yaptı. Duran’ın 2014-2015 yılları arasında devlet bürokrasisinde tanıştığı çok sayıda kamu çalışanı vardı. Ayrıca diğer ekiplerin açıklamalarından da biliyorum ki, bu kamu görevlilerine rüşvet vererek ya da kadın kimliğini kullanarak birçok kişisel çıkarı olduğunu da biliyorum.

Bu sayede Murat Yılmaz’ın, Diyarbakır merkezli KCK Operasyonlarında hiç gözaltına alınmadığını biliyorum. “Murat Yılmaz’ın gözaltına alınmaması süreci, Gülşen Duran’ın bürokrasi ile olan bağlarından kaynaklanan, tüm ekipler arasında bilinen ve konuşulan bir konudur” dedi.

KAYNAK: SABAH / HALİT TURAN

haber-yenipazar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu