Haber

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: BAŞKANLIK SİSTEMİ BUGÜN DE YENİ BİR KONU GİBİ TARTIŞILIYOR

ÜSKÜDAR’da gençlerle bir araya gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, “Bugün yeni bir konuymuşçasına başkanlık sistemi tartışılıyor” dedi ve mesele mesele olarak algılandı. 3-5 yıl Ancak öyle değil. 1988’de bu konuyu işledik. O dönem bir partinin il başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan da kendisinden görüş aldı. Türkiye için en uygun hükümet sisteminin başkanlık sistemi olduğunu da söylüyor.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, kahvaltı programında üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Üsküdar Valide Sultan Gemisi’nde düzenlenen programa AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz da katıldı. Milletvekili Lideri Şentop burada gençlerle hem kahvaltı yaptı hem de boğaz yemeği yedi. Öğrencilik yıllarından bahseden ve gençlere öğütler de veren Şentop, “Büyük Türkiye idealine inanmanızı, Türkiye’ye güvenmenizi ve Türkiye için çalışmanızı öneririm. İstanbul’un kendisi bir üniversitedir. Bu fırsatı öğrencilik yıllarında kullanabilirsiniz” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ BUGÜN DE YENİ KONU OLARAK TARTIŞILIYOR

Siyasete atılmadan önce üniversitede akademisyen olarak çalıştığını hatırlatan ve öğrencilik yıllarında hukuk dergisi çıkardıklarını belirten Meclis Başkanı Şentop, “Bu dergide Türkiye’nin sorunlarını tartışıyorduk. Kapağın konusu başkanlık sistemiydi. 1988. Bugün bile başkanlık sistemi tartışılıyor, sanki yeni bir meseleymiş gibi, 3-5 yıllık meseleymiş gibi algılanıyor. Ancak, o kadar değil. 1988 yılında bu konuyu ele almıştık. O dönem bir partinin il başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan da ondan görüş aldı. Türkiye için en uygun hükümet sisteminin başkanlık sistemi olduğunu da söylüyor.

5 GÜÇLÜ ÜLKE SAYILDIĞINDA TÜRKİYE’NİN DÜNYANIN İÇİNDE OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Gençlere gelecek döneme kendilerini hazırlamaları tavsiyesinde de bulunan Şentop, “Türkiye’yi geleceğe hazırlamak, gençlerin yetiştirilmesi ve yetiştirilmesiyle de ilgili bir konudur. Geleceğe yönelik yapılan tüm projeksiyonlarda, dünyada güçlü, etkili, bölgesel ve küresel olabilecek 3-5 ülke sayıldığında Türkiye’nin mutlaka bunun bir parçası olduğunu görüyoruz. nedenlerinden biri de nüfustur. Türkiye’nin kendi bölgesinden, dünyadan gelen nüfusu, baktığımız zaman bereketli bir ülke. Şu anda Türkiye’nin nüfusu 85 milyon. Bu bir nüfus nimetidir. Tarihteki nüfus hareketliliği, ülkelerin geleceği hakkında açıklamalar yapmamızı sağlar. Bir coğrafyada nüfus bolluğu varsa, nüfus artışı varsa o ülkenin ve devletin geleceği için olumlu gelişmeleri analiz edebilirsiniz.”

ETKİ ÜLKEYİ GÜÇLÜ YAPAR

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Şentop, “Genç bir nüfusa sahip olmak da değerli. Bu genç nüfusu yeterince yetiştirebilirsek, sanıldığı gibi dünyanın gelecek 100 yılında söz sahibi olacak ender ülkelerden biridir. Bir ülkenin sadece nüfusu değil, ekonomik kapasitesi de değerlidir. Vazgeçilmez olan, o ülkenin coğrafyasını etkileme kabiliyetidir. Harekete geçtiğinizde, bir tez veya fikir öne sürdüğünüzde sizi takip eden, takip eden, fikrinizi benimseyen halklar, topluluklar, ülkeler var mı? Buna bakmalısın. Türkiye’den kat kat fazla nüfusa sahip, büyük bir ekonomik büyüklüğe sahip ülkeler var ama bir görüş ortaya atıldığında diğer tezin sahibi olan ülke yok. Etkileme yeteneği bu ikisi ile birleşince ülkeyi güçlü kılıyor. Bugün Türkiye’nin ortaya attığı pek çok tez, pek çok fikir dünyada karşılık buluyor” dedi.

ÜLKENİZE GÜVENMEK EN ÖNEMLİ PUSULANIZ OLMALIDIR

Şentop, “Ülkelerin istikamet ve amaçlarına yön veren, tarihi arka plandır” dedi. Türkiye’nin büyük tarihi, günü ve geleceği için de belirleyici bir yön vermektedir. Türkiye’ye güvenmek, Türkiye’nin geleceğine güvenmek önemlidir. Bu senin en önemli pusulan olmalı. Ülkene güvenen Türkiye, Türkiye’nin geleceğine güvenen. İnşallah Türkiye çok daha güzel günlere sizlerin emeği ve emeği ile ulaşacaktır” dedi.

ESAS HEDEFİMİZ MİLLETİN DEĞERLERİYLE DEVLETİN DEĞERLERİNİ BÜTÜNLEŞTİRMEK OLDU.

Şentop, ‘Türkiye’nin geçmişten bu yana temel sorunu millet ve devlet bütünleşmesi olmuştur. Daha önce böyle değildi. Türkiye ne zaman bir saldırı yapsa, bunu millet pahasına, aynı zamanda devlet pahasına yapmıştır. Bu bizim Milli Mücadele devrimimizdir, Milli Mücadele devrimimizdir. Mesela 15 Temmuz için bir şeyler söyleyebiliriz. Dünyanın hiçbir yerinde kolay kolay engellenemeyen bir darbe hareketini millet-devlet bütünleşmesini nasıl bastırdığını, engellediğini, buna izin vermediğini gördük. Siyaset yaparken başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devletin değerlerini milletin değerleriyle bütünleştirmek temel amacımızdı. Büyük Türk idealine inanmanızı, Türkiye’ye güvenmenizi ve Türkiye için çalışmanızı öneririm. İstanbul’un kendisi bir üniversitedir. Öğrencilik yıllarında bu fırsatı değerlendirmenizi öneririm” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pursaklar Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu